Shang-Chi ve On Halka Efsanesi yıldızı Simu Liu,filmin tartışmalı çıkışının ardından Çin’deki Marvel hayranlarına karşı desteğini dile getirdi. Yapımın kendisi Marvel Sinematik Evrendeki 25. film ve Marvel Studios’un tarihinde Asya’dan bir başrolün yer aldığı ilk yapımdır. Film, ayrı yaşadığı babası ve ölümsüz suç lordu Wenwu ile yeniden bağlantı kurarken, baş kahraman Shang-Chi’nin hikayesini anlatıyor.

Hükümetin yabancı filmleri ve sansürü çevreleyen katı politikaları nedeniyle film henüz ülkede vizyona girmedi. İşleri daha da karmaşık hale getirmek için, Çinli gazeteciler son zamanlarda Liu’nun Çin’i açıkça eleştiren yorumlarını ortaya çıkardı. Tüm bu sorunlar, ABD’nin son yıllarda Çin ile olan çalkantılı siyasi ilişkisi nedeniyle daha da karmaşık hale geldi. Öyle ki Shang-Chi’nin Çin’de yayınlanma ihtimalinin her geçen gün azaldığını söylemeye gerek yok.

Liu geçtiğimiz günlerde Shang-Chi’nin yayınlanma tartışmasını çevreleyen söylem üzerine ağırlık verdi. Liu, bir Instagram hikayesinde filmin “Çin’den insanlar da dahil olmak üzere dünyanın her yerinden destek aldığını” söylüyor. Ardından, “bizi birbirimize düşman eden” abartılı medya anlatılarını kınamaya devam ediyor. Yayınladığı hikaye aşağıdaki gibi:

Liu tartışmalara yabancı değil. Kore-Kanadalı sitcom Kim’s Convenience’da Jung’u canlandırdığı önceki rolünden bu yana, oyuncu tartışmalı konularda fikrini ciddiyetle dile getirmesiyle ün kazandı. Dediğimiz gibi Shang-Chi’nin Çinde yayınlanması çok düşük bir ihtimal, buna rağmen film küresel anlamda güzel bir başarı elde etti.