Sherlock Holmes en popüler ve sevilen edebi karakterlerden biridir ve çok az kişi Büyük Dedektif’in yüzyılı aşkın süredir sahip olduğu etki ve mirasın tadını çıkarmıştır. Karakterimiz, Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratıldı ve ilk çıkışını 1887’de A Study in Scarlet’te yaptı, ancak The Strand Magazine’de “Bohemya’da Skandal” ile başlayan ilk kısa öyküler dizisinin yayınlanmasından sonra geniş çapta popüler oldu.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, Sherlock Holmes birçok konudaki bilgisinin yanı sıra gözlem becerileri ile tanınır, bu da onu parlak ve ünlü bir dedektif yapar. Karakter kendisini “danışman dedektif” olarak tanımlıyor ve sürekli olarak zihnini harekete geçirebilecek bir şeyler ararken çeşitli davaları üstleniyor. Ayrıca ortağı olmaya devam eden ve ona birçok macerada eşlik eden Watson ile Londra’da bir dairede yaşıyor. Kısacası Sherlock ne düzgün bir dedektif ne de belirli biri için çalışıyor, yine de rahat yaşıyor ve nasıl para kazandığı, gerçekten zengin olup olmadığı sorularını hayranlar sormaya başlıyor.

Öykülerde ve kitaplarda Holmes ailesinin varlıklı olduğu öne sürülmüştür, ancak her ikisinde de doğrulanmamıştır. Hatta bazı web siteleri Sherlock’un yaşam tarzını analiz etmiş, masraflarını hesaplamış ve ortaya çıkan sonuçta dedektif olduğu için çok para gerektiren hobileri olmadığı ve büyük bir harcama yapan birisi olmadığı öne sürülmüştür. Bu düşünce mantıklı olabilir çünkü katakterimiz ara sıra taksiye biniyor ve hali hazırda çeşitli kıyafetleri bile yok gibi görünüyor. Bunu akılda tutarsak, Sherlock fazla para kazanmadan düzgün bir şekilde yaşayabilir, ancak hala bir “danışman dedektif” olarak nasıl ve ne kadar para kazandığı sorusu merak ediliyor. Kitaplarda ve en benzer uyarlamalarında, Sherlock Holmes para için değil davaları çözme zevki için bir dedektiftir, çünkü zihinsel uyartılar onun için paradan çok daha değerlidir. Çeşitli hikayelerde müşterilerin fazla verebilecek bir şeyi yoksa sadece davayı çözerken ortaya çıkan masrafları ister, ancak zengin müşteriler söz konusu olduğunda daha fazla ücret alır.

Yine de Holmes ailesinin zengin bir aile olması çok muhtemel, ancak Sherlock bundan hiçbir zaman gerçekten faydalanmadı ve mütevazı bir şekilde yaşadı. Para ve harcamalar, yazarların ve diğer sanatçıların karakterlerini oluştururken göz önünde bulundurdukları ayrıntılar değildir ve bu da kaçınılmaz olarak konuyla ilgili sorulara ve çok ilginç yanıtlara yol açabilir. Bizler de bugün sizlere olabilmesi en muhtemel yanıtları vermeye çalıştık.