Geçmişte “Dördüncü Duvarı Yıkmak” veya “Dördüncü Duvarı Yıkan Filmler” gibi söylemleri duymuş olabilirsiniz. Peki Dördüncü Duvarı Yıkmak gerçekte ne demek? Marvel evrenini baz alacak olursak buna en yakın karakter örneği Deadpool idi, fakat yeni dizi She-Hulk bu skalaya girmeyi başardı ve adından sıkça söz ettirdi. Hadi gelin hep beraber ne demek olduğuna yakından bakalım.

Dördüncü Duvar, herhangi bir kurgu eserinde karakterlerin eserdeki kurgusal karakterler oldukları gerçeğinin, izleyicilerin onları gözlemlediğinin ve ikisi arasındaki uzlaşımı fark etmedikleri gerçeğidir.

Dördüncü duvarı kırmak, yıkmak ise bir karakterin dolaylı veya doğrudan izleyiciye hitap ederek kurgusallığını kabul etmesidir. Alternatif olarak yaratıcılarıyla ve izleyicilerle etkileşime geçebilirler. Bu da daha çok setin duvarlarından birini kırmaya benzer, bu olay dolaylı olarak Dördüncü Duvarı Kırmaktır. Bu söylem tabii ki mecazi anlamda kullanılır.

Kelimelerin ne anlama geldiklerini açıkladık, hadi gelin biraz da betimleyelim. 4. duvar, oyuncular ve seyirciler arasındaki hayali bir duvarı ifade eder. Oyuncuların kendi hikayelerinde kalmalarına yardımcı olmak için hep orada olması istenir ve bu normal olarak karşılanandır. Bu gördüğünüz duvarı tam olarak kırılmış şekilde hayal edin. Kurgusal bir karakter izleyiciyle doğrudan konuştuğunda veya varlığından haberdar olduklarını ima ettiğinde, hatta durumlarının saçmalığını kabul ettiğinde yaşanan durum dördüncü duvarı kırmaktan ibaret olur.