Matt Groening tarafından yaratılan Simpsonlar, 1989’da Fox’ta gösterime girdi ve o zamandan beri durdurulamadı. En uzun süredir devam eden Amerikan animasyon dizisi büyük bir hit haline geldi ve diğer medyalara, özellikle film ve çizgi romanlara yayıldı.

The Simpsons’ın bazı bölümleri o kadar tartışmalıydı ki farklı nedenlerle farklı ülkelerde yasaklandı ve bazılarının yayınlanabilmesi için belirli sahneleri kesecek kadar ileri gidilmesi gerekti. Dizinin en son bölümlerinden biri yasaklandı veya iptal edildi. İşte yasaklanan bazı The Simpsons bölümleri ve nedenleri.

Stark Raving Dad – 3. Sezon

The Simpsons’ın belki de en çok bilinen tartışmalı bölümü, 3. sezonun “ Stark Raving Dad ” bölümüdür. Hikayede Homer kendini bir akıl hastanesine bulur ve burada Michael Jackson olduğuna inanan bir adam olan Leon Kompowski ile tanışır. Bu bölüm, Michael Jackson etrafında dönen tartışmalar nedeniyle Disney+’tan yasaklandı. 2019’da, Jackson aleyhindeki çocuklara yönelik cinsel saldırı iddialarını detaylandıran Leaving Neverland belgeselinin yayınlanmasından sonra, bölüm tüm dünyada yayından çekildi ve Disney+’daki The Simpsons koleksiyonundan eksik olan tek bölüm oldu.

The Cartridge Family – 9. Sezon

Bu bölümde Homer’ın ailesini korumak için bir tabanca satın aldığını gördük. Ancak karakterimiz konu bir silah kullanmaya geldiğinde tam olarak olgun değildir ve onu gelişigüzel bir şekilde her yere taşır, hatta çatıda etrafa ateş eder. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde bölüm, silahları komik ve “olumlu” bir şekilde tasvir etmesi nedeniyle İngiltere’de yasaklandı.

Tokyo Üzerinden Otuz Dakika – 10. Sezon

Başlığın dediği gibi, “Tokyo Üzerinden Otuz Dakika” Simpsonları Japonya’ya götürdü, ancak parasız kaldıklarında evlerine geri dönmek için uçak biletleri karşılığında tehlikeli bir Japon TV yarışma programına katılmayı kabul ettiler. Bu bölüm, Japon kültürüne hakaret olarak kabul edilen bazı sahnelere sahipti (kedileri canlı canlı yakarak Hello Kitty oyuncağı elde etme) ve bu yüzden Japonya’da yasaklandı.

Burnsie’de Hafta Sonu – 13. Sezon

Simpsonlar uyuşturucu ve bağımlılık konusunu genelde ele alan bir dizi. Bu bölümde Homer, saldırıya uğradıktan sonra acıyla baş etmesi için tıbbi olarak esrar reçetesi alır. Bu madde Homer’ın kişiliğini değiştirir ve işyerinde bir terfi kazandırır. Tüm bu uyuşturucu referansları ve Homer’ın saldırıya uğrama sahneleri nedeniyle bölüm İngiltere ve birkaç ülkede daha yasaklandı.

Goo Goo Gai Pan – 16. Sezon

“Goo Goo Gai Pan”, menopoz semptomları yaşamaya başlayan Selma sayesinde Simpsonları Çin’e götürdü. Bu onun bir bebek istediğine karar vermesine neden oldu, böylece yalnız yaşlanmadı ancak Springfield yetimhanesi boş olduğu için Lisa, Çin’den bir bebek evlat edinmesini önerdi. Ancak gerçekte Çin hükümeti sadece evli çiftlerin evlat edinmesine izin veriyor, bu bölümde sahtecilik yaparak çocuk evlat edinen karakterlerin yalanları bölüm sonunda ortaya çıkıyor ancak bu bölüm Çin’de “ülkeye karşı hoş olmayan göndermeler” nedeniyle yasaklandı.