Walt Disney Company, geçtiğimiz saatlerde Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından yarattığı insani krize tepki olarak Rusya’daki tüm sinema gösterimlerini durduracaklarını duyurdu. Bunun yanında The Batman’in merakla beklenen lansmanı şimdilik iptal edildi ve Morbius dahil yakında çıkacak diğer tüm Sony yapımları Rusya’dan geri çekildi.

Twitter’da duyurusunu yapan Walt Disney Company, Rusya’daki tüm sinema yayınlarını bir sonraki duyuruya kadar durduracaklarını duyurdu. Bunun yerine Ukraynalı mültecilere insani yardım sağlamak için şirketin bağlantılı olduğu kurumlarla çalışmaya odaklanacaklar. Bu duyuru, Disney’i Rusya’ya karşı halka açık bir duruş sergileyen ilk büyük medya şirketi yapıyor. Paylaşılan tweet tam olarak şöyle:

Disney’in duyurusunun ardından diğer stüdyolardan da yavaş yavaş güncellemeler gelmeye başladı. Disney’in paylaşımından yalnızca birkaç saat sonra Warner Bros., The Batman’in 3 Mart çıkış tarihinin Rusya’da geçerli olmayacağını bildirdi. The Batman’in çıkışını duraklatma kararıyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyleydi:

“WarnerMedia, Ukrayna’daki insani kriz nedeniyle uzun metrajlı filmi The Batman’in Rusya gösterimini duraklatıyor. Durum geliştikçe izlemeye devam edeceğiz. Bu trajediye hızlı ve barışçıl bir çözüm bulmayı umuyoruz.”

En son duyuru ise Sony’den geldi. Sony Pictures 1 Nisan 2022’de vizyona girecek olan Morbius’un Rusya’da ki çıkışını iptal etti. Sony için Morbius’tan sonraki büyük yapım Brad Pitt’in rol aldığı Bullet Train filmi. Onun ardından popüler animasyon film serisi Spider-Man: Across The Spider-Verse’de şimdilik bu duyurunun içerisinde yer alıyor. Sony Pictures’un yaptığı açıklama şöyle:

Ukrayna’da devam eden askeri harekat ve bunun sonucunda o bölgede ortaya çıkan belirsizlik gibi insani krizler göz önüne alındığında, Morbius’un yakında piyasaya sürülmesi dahil olmak üzere Rusya’da planlanan tüm sinema yayınlarımızı duraklatacağız. Düşüncelerimiz ve dualarımız etkilenen herkesle birlikte ve bu krizin hızla çözülmesini umuyoruz.

Filmlerin Rusya’da vizyona girmesini geciktirerek Ukrayna’ya destek gösteren stüdyoların bu hamleleri ulus üzerinde baskı kurmak için mantıklı bir seçenek gibi görünüyor. Facebook ve TikTok gibi şirketler devlete ait hesaplara erişimi kısıtlarken, birden fazla medya şirketi Rusya’ya karşı benzer eylemlerde bulundu ve daha fazla endüstrinin de aynı şeyi yapacağı kesin. Bu eylemlerden herhangi birinin devam eden savaş üzerinde ne gibi bir etkisi olacağı belli değil, ancak bunlar diğer hepsi gibi birer küresel kınama hareketinin bir parçası ve domino etkisiyle her geçen gün giderek artıyor.