Uyarı: Bu yazı Spider-Man: No Way Home hakkında spoiler içermektedir.

Doctor Strange Spider-Man: No Way Home’un konusunun ayrılmaz bir parçasıydı ancak film ne yazık ki, Yüce Büyücü’ye üç ana şekilde hakaret etti. No Way Home, Doctor Strange’in başarısız gerçekleşen büyüsünün sonucunda yalnızca önceki iki Spider-Man filmini değil, önceki iki Spider-Man serisini de birbirine bağlıyor. Bununla birlikte filmi inkar edilemez şekilde başarılı yapan en önemli şeylerden bazıları kötü adamları ve alternatif Örümcek Adam görünümlerine yol açan hikayeydi.

Doctor Strange, No Way Home’a hoş (ve önemli) bir ek olsa da gerçekliği değiştiren büyüyü yapma kararı, bir arkadaşına yardım etmek için tehlikeli yeteneklerini kullanması bir bağlamda pervasızdı. Ayna boyutundaki yenilgisi Peter Parker’ın zekasını vurguladı ama maalesef Strange’i zayıf gösterdi. Ned’in Strange’in askı halkasını kullanması No Way Home’un en tatmin edici sürprizlerinden bazılarına yol açsa da, ne yazık ki Strange’in 2016 filmindeki uzun ve zorlu kökenini ucuzlattı.

Örümcek Adam’ın ayna boyutu dövüşü sırasındaki hızlı düşünmesi, Parker’ın çizgi romanlardaki parlaklığının olağanüstü bir göstergesi olsa da, zekası ve mistik sanatlar üzerinde yıllarca çalıştığı düşünüldüğünde Strange’in Parker’ın potansiyel stratejisinin farkında olması gerekirdi. Ned Leeds’in portallar için askı halkasını kullanması, Kadim Kişi’nin sihir kullanımı tanımına uysa da (ona inanması ve önyargılı kavramları görmezden gelmesi), aynı zamanda Strange’in Kamar-Taj’daki yıllarca çalışmasını daha da basitleştirdi.

Tüm bu anlar, ne yazık ki Doctor Strange’in karakterizasyonuna bağlı kalmaktan ziyade hikayenin ihtiyaçlarına öncelik veriyor. No Way Home hem eleştirmenler hem de izleyiciler arasında övgüyü hak ediyor olsa da, film Strange konusunda daha dikkatli olmalıydı. Strange’in yenilgisinin ve Ned’in askı halkasını kullanmasının daha yaratıcı yollarını bulmalıydı. Mükemmel olarak gerçekleştirilen bu senaryo ve filmde böylesine güçlü ve önemli karakterlerin alt katmanlarda olduğunu görmek çoğu izleyici tarafından hala bir hata olarak görülüyor.