Marvel ve Sony’den gelen Spider-Man serisinin en son filmi şu anda sinemalarda ve Rotten Tomatoes’da %95 kritik – %99 seyirci puanı ile herhangi bir Spider-Man filmi için şimdiye kadarki en yüksek toplam puana sahip. Bu rakamlar No Way Home’un algısının matematiksel dağılımını kapsıyor olsa da, filmin nesnel nitelikleriyle beraber en iyi Örümcek Adam filmi olarak etiketlenmesinde önemli bir faktör oynuyor

Yönetmen Sam Raimi, 2002 yılında Tobey Maguire, Kirsten Dunst gibi oyuncularla ilk Spider-Man dünyasını başlattı. Film büyük bir başarı elde etti ve dünya çapında 825 milyon dolar hasılat elde etti. Bu başarı yine Raimi’nin yönettiği Alfred Molina’nın Doc Ock olarak oynadığı devam filmi Spider-Man 2’ye yol açtı.

Örümcek Adam 2, tüm Örümcek Adam filmleri arasında en yüksek puanı aldı ancak No Way Home gelip onu tahtından etti ve durum değişti. Raimi’nin Örümcek Adam 3’ü ise aşırı ve yanlış yönlendirilmiş bir çaba olarak görüldü, 3’lü filmin en düşük puanlı yapımıydı. Andrew Garfield, her ikisi de Marc Webb tarafından yönetilen The Amazing Spider-Man ve The Amazing Spider-Man 2 ile serinin yeniden başlatılmasını sağladı. İkinci film, tüm Örümcek Adam filmlerinin en düşük puanına sahip olanıydı ancak o zamandan beri filme yönelik beğeniler daha olumlu hale geldi ve ön yargıları kırmayı başardı.

Tom Holland’ın Spider-Man rolü Captain America: Civil War, Avengers: Infinity War, Avengers: Endgame dahil olmak üzere üçü solo toplam altı filmle birleşti. Holland, Örümcek Adam oyuncuları arasında en uzun süre rolüne devam eden oyuncu oldu. No Way Home filmi, süresi boyunca birden fazla sekansda duygusal konuları ele alıyor ve nefes alma fırsatı bulmadan diğer filmlerdeki karakterleri araya katıyor. Ayrıca Holland’ın Örümcek Adam’ını yeni bölgelere iterek nostalji ve metamorfoz arasında bir denge kurarak karakterin büyümesine ve değişmesine izin veren bir yapıda ilerliyor. Toplam puan No Way Home’un kağıt üzerindeki en iyi Spider-Man filmi olduğunu gösterecek olsa da, tüm hikayenin temelini oluşturan şey bu filmlerinin kesişimi sağlayan kaynaktan ibaret gibi gözüküyor.

Rotten Tomatoes En İyisi Olarak Nitelendiriyor

Rakamlarla hangisinin “en iyi” olduğunu belirlemek için her Spider-Man filminin Rotten Tomatoes skoruna bakmak yeterlidir. Objektif görüşleri yansıtan puanlar, birleşme yoluyla genel bir fikir birliği belirler. Barometre olarak Rotten Tomatoes’u kullanan 2002 yapımı Spider-Man yüzde 90/67 kritik/izleyici puanı aldı. 2004’ün Spider-Man 2’si yüzde 93/83 kritik/izleyici puanı aldı. Raimi/Maguire’ın serisinin sonuncusu Spider-Man 3 yüzde 63/51 kritik/izleyici puanı alarak serilerinin en kötüsüydü.

Garfield’ın The Amazing Spider-Man’i yüzde 72/77 kritik/izleyici puanı aldı. 2. filmi, yüzde 52/64 kritik/izleyici puanıyla tüm zamanların en kötü puanına sahip oldu. Homecoming yüzde 92/87, Far From Home yüzde 90/95 ve yeni yayınlanan No Way Home yüzde 95/99 ile çok yüksek puanlar aldı. Bu sayının daha fazla insanın görüşüyle beraber biraz düşeceği kesin olsa da listenin zirvesinde yerini koruyacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Geçmiş filmlerde yer alan Örümcek Adamların Holland’ın Örümcek Adamı ile etkileşime girdiğini görmenin tepkisi No Way Home’un anlatısını zenginleştiren şey. Bununla birlikte Spider-Man 2 veya The Amazing Spider-Man gibi filmler olmasaydı No Way Home gibi bir yapım mevcut olmayacaktı. Sonuç olarak Spider-Man: No Way Home’un puanı daha iyi olduğu için yüksek değil, daha önceki filmleri beraberinde tekrar büyük ekrana taşıdığı için bu kadar yüksek.