Tipik MCU filmlerinden farklı olarak Spider-Man: No Way Home Disney+’ta yayınlanmayacak, peki ya bunun nedenleri nedir? Marvel filmlerinin Disney+ ‘a ulaşma hızı yayın hizmetinin resmi lansmanından yalnızca aylar sonra başlayan dünya çapındaki sinema salonlarının kapanmasıyla büyük ölçüde hızlandı. Pandemi öncesi, gişe rekorları kıran Disney filmlerinin sinemada gösterime girdikten yaklaşık 6 ay sonra kendi platforlarına girdiğini görüyorduk ancak şimdi büyük ölçüde yoğunlaştırılmış zaman dilimleri görüyoruz. Örneğin Black Widow sinemalarda ve çevrimiçi ortamda aynı anda yayınlandı, Shang-Chi ve Eternals ise sadece 2 aylık beklemeyle platforma eklendi.

Diğer MCU karakterlerinin aksine Spider-Man’in film hakları Sony’ye ait ve sinema hakimiyeti MCU için uzak bir rüyayken Marvel tarafından onlara satıldı. Tom Holland’ın MCU’daki varlığı her iki taraf arasındaki bir anlaşma ile mümkün olabilirdi ve esas olarak Spider-Man: No Way Home (ve önceki iki filmi) Marvel Studios ve Sony arasında ortak anlaşma sayesinde gerçekleşti. Bu anlaşmanın dağıtım kısmını Sony üstlendiğinden Spidey, sinemalardan sonra Disney+’a giden yolu izleyemeyecek. Filmin yayınlanacağı platform ise Starz olarak belirlendi. Yayın için kesin tarih henüz belirlenmedi, ancak servisin CEO’suna göre önümüzdeki 6 ay içinde platforma eklenmesi bekleniyor.

Spider-Man: No Way Home, Sony-Starz akış şemsiyesi altına giren son film, çünkü sony ve Netflix’in anlaşmasına göre 2022 sonrasında çıkan Sony imzalı filmler artık Netflix’te yayınlanacak. Ancak Sony ve Starz arasındaki anlaşmanın yaklaşık 18 ay sürmesi bekleniyor. Filmin Ağustos 2022’de platforma gireceğini düşünürsek anlaşma 2024’ün başına kadar sürecek ve bizler filmi artık bu noktada Disney+’ta görebilme şansına sahip olabileceğiz.

Anlaşılır bir şekilde Spider-Man: No Way Home’un yayın akış planları hayranlar açısından hayal kırıklığı yarattı. Bu konunun dezavantajı ise abonelik ücretleri konusunda rekabet eden platformların çokluğu. Çünkü hali hazırda çoğu platform ülkemizde hizmet vermeye bile başlamadı. Şirketler arasında dönen bunca anlaşma aslına bakacak olursanız sadece karışıklıktan ibaret. Sonuç olarak akış hizmetleri üyeleri tek tek kendi platformlarına çekmek için hala milyonlarca dolar ödeme yapmaya hazırlar ve aralarındaki rekabet hiç bitmiyor.