Marvel’in popüler filmi Spider-Man: No Way Home’un yazarları, Jake Gyllenhaal’ın Mysterio’sunun neden film için geri dönmediğini açıkladı. Karakter ilk olarak 2019’un Marvel Sinematik Evrenindeki ikinci bağımsız Spider-Man filmi Spider-Man: Far From Home’da kötü adam olarak göründü. Mysterio, Peter Parker/Örümcek Adam’ın Avengers: Endgame’de Tony Stark’ın fedakar ölümünün ardından karşı karşıya geldiği ilk kötü adamlardan biriydi. Bu, birçok kişinin No Way Home’da olan çok yönlü kahraman girişi sırasında karakterin değerli bir düşman olacağını düşünmesine neden oldu.

Bununla birlikte pek çok izleyici Mysterio’nun neden geri gelmediğini merak ediyordu. Karakter, Far From Home sonunda ölmüş gibi görünse de No Way Home dönüşünü açıklamak için çoklu evreni kolayca kullanabilirdi. Willem Dafoe’nun Green Goblin ve Alfred Molina’nın Doc Ock’ı da dahil olmak üzere önceki filmlerde ölen birçok karakter halihazırda No Way Home’a getirilmişti.

No Way Home’un yazarları Erik Sommers ve Chris McKenna, geçtiğimiz günlerde IGN Fanfest 2022’de film hakkında bir sohbet gerçekleştirdiler. Tartışmaları sırasında ikisi Mysterio’nun yokluğuna değindi. Sommers ve McKenna’ya göre Mysterio’nun No Way Home’a ​​geri dönmek için görüşüldüğü aşamalar vardı. Oyunculara önceki Örümcek Adam rollerini yeniden canlandırma konusunda yaklaşıldığında yanıt ezici bir çoğunlukla olumluydu. McKenna, bunun yazarların “milyonlarca karakterin içinde yüzmek” istemedikleri için “karakterleri akıllıca seçmeleri” gerekmesine yol açtığını belirtti. Yazarlar No Way Home’u fazla doldurmamak için sürpriz görünümleri bilerek azalttıklarını, Mysterio’da dahil olmak üzere bazı karakterleri bu yüzden filme eklemediklerini açıkladılar.

Ancak Mysterio’nun Spider-Man: No Way Home’da hiç olmadığını söylemek doğru olmaz. Filmin sonlarına doğru Doctor Strange’in büyüsünü bitirmeye çalıştığı sırada gökyüzünde parıldayan önemli sahneler var. Dikkatli bakan izleyiciler, Mysterio’nun ana hatlarının neye benzediğini fark ettiler ve bu da bir Örümcek evreninde onun hala orada olduğunu ve geri dönmeyi beklediğini gösteriyor.

Film, vizyona girdiğinden bu yana gişe rekorları kırdı ve küresel pandeminin ortasında çıktığı göz önüne alındığında özellikle etkileyici bir performans sergiledi. Mysterio’nun silüeti hala bir yerlerde olduğunu gösteriyor ve MCU’nun henüz Çoklu Evren ile işi bitmediğine göre gelecekte her an her şey olabilir.