Uyarı: Bu makale Spider-Man: No Way Home hakkında spoiler içermektedir.

Spider-Man: No Way Home’un senaristleri, başlangıçta Venom’un filmin son savaşında görünmesini düşündüklerini açıkladı. Şu anda dünya çapında gişede pandemi rekorları kıran film, Peter Parker’ın Doctor Strange’e yaklaşarak gizli kimliğini unutturacak bir büyü yapmasını istemesiyle başlıyor. Filmde yer alan karakterler Green Goblin, Doc Ock, Sandman, Lizard ve Electro gibi kötüler, ve ayrıca Spider-Man’in önceki yinelemelerinden Tobey Maguire ve Andrew Garfield’de listeye dahil. (Eddie Brock/Venom ise filmin görünmeyen kahramanı)

Variety geçtiğimiz günlerde Erik Sommers ve Chris McKenna ile spoiler dolu bir röportaj yayınladı. Yazarlar orijinal taslaklarının, hikayeye mümkün olduğunca çok sayıda eski karakteri tıkıştıran bir “mutfak lavabosu” benzetmesi olduğu gerçeği de dahil olmak üzere birçok şeyi ortaya çıkardılar. Bu konuşma sadece bir credit sahnesini içermiyordu, son savaş sahnesinde Venom’u dahil etmek için “kesinlikle tartıştıkları” bir anı da içeriyordu. Ancak daha sonra bu karardan mantıklı sebepler sayesinde vazgeçilmiş ve karakter hikayeye dahil edilmemiş.

Venom son savaşta ortaya çıkmış olsaydı kötü adamların toplamını 6’ya çıkaracaktı ve bu, Sinister Six’in ilk söylentilerini veya onun bir tekrarını doğrular nitelikte olacaktı. Ancak bu umutlar filmdeki kötü adamların en az yarısının anti-kahraman olması gerçeğiyle çoktan suya düştü. Venom kendi evreninde vahşi olabilir ancak o çok açık bir şekilde bir kahramandır. Aynı şekilde film boyunca Peter Parker ile savaşmalarına rağmen, ne Doc Ock ne de Sandman’in Spider-Man: No Way Home’da tamamen kötü niyetleri yoktur, bu da tatmin edici bir Sinister Six oluşturma hayallerini en baştan yok eden şeydir.

Bununla birlikte, MCU’nun film başarısı göz önüne alındığında Venom’u başka bir büyük gösterişli hesaplaşmaya geri getirmeyi uygun görmeleri tamamen mümkün. Spider-Man: No Way Home’un sadece 12 günde 1 milyar dolar kazanması Marvel’in bu şablon üzerinde film yapmaya devam edeceği anlamına geliyor ve bu da herkesin istediği bir şey gibi gözüküyor.