Uyarı: Bu makale Spider-Man: No Way Home Hakkında SPOILER içermektedir.

Sony ve Marvel Studios’un son iş birliği Spider-Man: No Way Home için yapılan yıldız incelemeleri, alışılmadık pazarlama kampanyalarının ve tartışmalı yayın yöntemlerinin ne kadar dahice olduğunu artık kanıtlar nitelikte. No Way Home için inceleme ambargosu dün geceki Hollywood prömiyerinden sonra kaldırıldı ve Rotten Tomatoes puanı, şu anda yazı yazılırken 47 inceleme ile hala %100 gibi güçlü bir seviyede.

No Way Home, 2021’in en büyük filmi ve potansiyel olarak Covid-19 pandemisinin patlak vermesinden sonra 1 milyar doları aşan ilk film olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Tobey Maguire ve Andrew Garfield’ın Örümcek Adam olarak rollerini yeniden canlandıracakları söylentileri filmde sosyal medyada yankı uyandırmak için yeterli olsa da, ilk fragmanda Alfred Molina’nın Doc Ock’u gösterildiğinde heyecan tavan yapmıştı.

Marvel Studios ve Sony’nin filmi çevreleyen hype’ı ve bitmeyen söylentileri ele alma şekli, reklamcılıkta bir ustalık sınıfıydı. Planlarının başarısı hem mükemmel Rotten Tomatoes Skoru hem de biletler piyasaya çıktığında meydana gelen çılgınlık tarafından bizlere yansıtıldı. Pazarlamalar Maguire ve Garfield’ın kendi kötü adamlarını gösterirken onların filmdeki varlığını doğrulamayı reddeden ve izleyicileri filmi yalnızca sinemalarda izlemeye zorlayan iki stüdyodan ibaretti, ancak bu filmin kritik ve finansal başarı elde etmesini sağladı.

Maguire ve Garfield’ın Spider-Man olarak No Way Home’a dahil edilmesiyle ilgili söylentiler bu yılın başlarından beri sosyal medya platformlarında ve internet forumlarında dolaşıyordu. Artık filmde yer alacakları onaylandığına göre, hayranlar stüdyoların saldırgan bir tavırla katılımlarını gizleme kararını takdir etmeye başladılar. Birden fazla Örümcek Adam’ın varlığını reddetmek ve tüm kötü adamlarının onaylanması, stüdyoların hangi bilgileri yayınladıkları konusunda çekingen davrandıkları gerçeğini düşündürdü. Bu sayede stüdyolar filmi gizemle örtmeyi başardılar ve bazıları filmi “Hollywood’un en kötü saklanan sırrı” olarak adlandırdı.

Ayrıca pandemi nedeniyle doğrudan yayın hizmetlerinde yayınlanan filmlerin hakim olduğu bir yılda iki stüdyo, üçüncü MCU Spider-Man filmini yalnızca sinemalarda yayınlamak için cesur ve tartışmalı bir seçim yaptı. Bu, filmin vizyona girmesiyle ilgili bir aciliyet duygusu yaratmayı başardı. No Way Home, Avengers: Endgame’i geride bıraktı ve dünya çapında satılan çoğu ön satış bilet platformlarında bir numaralı yeri kaptı.

Filmin pazarlama kampanyası, Örümcek Adam’ın diğer versiyonlarına sürekli atıfta bulundu ama onları hiç göstermeyerek ‘bilinen bilinmeyenler’ kavramıyla oynuyordu. Şimdilik film 17 Aralık’ta piyasaya çıktığında neredeyse tüm cephelerde başarılı olacak gibi gözüküyor.