Marvel’ın Örümcek Adamı süper gücü, duvarlara tırmanma yeteneği ve yükseltilmiş altıncı hissi veya Örümcek Hissi gibi çok çeşitli güçleri ile tanınır, ancak ona olağanüstü hızlı reflekslerini sağlayan asıl şeyi hızıdır. Peter Parker’ın bir dövüşten sıyrılma ve kaçma yeteneği tüm Marvel evreninde bilinir ve genellikle kendisinden çok daha güçlü düşmanlarla savaşmasına rağmen, bu özelliği sayesinde düşmanları yumruk atarken bile zorlanabilir. Amazing Spider-Man #637’de bulunan bilgiler sayesinde hayranlar artık Peter Parker’ın ne kadar hızlı hareket edebileceğini tam olarak biliyor ve sonuçlar oldukça şaşırtıcı.

Örümcek Adam’ın örümcek hissi, onun en çok kullandığı ve en gizemli güçlerinden biridir. Ancak bu güçler herhangi bir gerçek bilime dayanmamaktadır. (Örümceklerin sekiz gözü olduğu ve bu nedenle çevrelerinden her zaman daha fazla haberdar oldukları gerçeğinden kaynaklanabilir, bazıları avını tespit etmek için ağlarındaki titreşimleri bile kullanır)

Ancak Örümcek Adam genellikle bunu gizemli suçlulardan, kötü adamlardan ve dünya fatihlerinden gelen saldırılardan kaçınmak için kullanır. Amazing Spider-Man #637’de Alyosha Kravinoff, Peter Parker’ı uzaktan bir keskin nişancı tüfeğiyle öldürmeye çalışıyor. Örümcek Adam vuruşu ustalıkla savuşturuyor ve yanındaki kişi ıskaladığını söylüyor. “Hayır. Bir mermi saniyede 4.000 fit hızla hareket eder ve ben ıskalamam. Onu atlattı…” Bu doğruysa ve Kravin atışı kaçırmadıysa, Örümcek Adam’ın saatte yaklaşık 4387 km/saat hızla hareket ettiği anlamına geliyor, yani Mach 3’ün bile üzerinde.

Peter’ın Örümcek Duyusu ona hafif bir avantaj sağlayabilir (görmese bile kendisine bir tüfek doğrultulduğunun farkında olabilir) ancak bu, hala uçamayan, özel gücü hız olmayan neredeyse tüm kahramanlardan daha üst bir hızdır. Ne yazık ki bu hız Spider-Man’in bir refleksi gibi görünüyor ve sürekli kullanmayı düşünebileceği bir şey değil. İkincisi gerçekten böyle olsaydı, neredeyse tüm kötü adamlarını saniyeler içinde yenebilirdi. Bu reflekslere dayalı bir hızdır, ancak yine de Örümcek Adam’ın dövüşler sırasındaki en yüksek hızı, herhangi bir kahramanın veya kötünün bildiğinden çok, çok daha hızlıdır.

Kaynak