Squid Game direktörü Hwang Dong-hyuk, dizinin benzersiz öncülü nedeniyle kurulmadan ve yaratılmadan önce on yıldan fazla bir süredir geliştirildiğini söyledi. Squid Game, dünya çapında 17 Eylül’de Netflix’te gösterime girdi ve çılgın bir şekilde başarılı oldu. Güney Koreli hayatta kalma serisi büyük bir nakit ödül kazanma umuduyla bir dizi ölümcül çocuk oyununda yarışan ağır borçlu 456 kişinin hayatta kalma zorluklarını gösteriyor. Dizi hızla birden fazla ülkede Netflix’te en çok izlenen dizi haline geldi ve ezici bir çoğunlukla olumlu tepkiler aldı.

Squid Game’in Netflix’teki popülaritesi, dizinin başarısını merak eden izleyicilerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Seri oldukça şiddetli ve acımasız bir hayatta kalma gerilim dizisi, başarısını biraz kafa karıştırıcı hale getiriyor. Bununla birlikte gösterinin altında yatan temalar, kapitalist sömürüden, bireylerin borçlarını ödemek ve finansal istikrarı sağlamak için ne kadar yol kat edeceklerinden yüksek sesli bir biçimde bahsediyor. Ancak dizi farklı bir zaman diliminde yayınlansaydı bu kadar popüler olmayabilirdi.

Yönetmen Dong-hyuk, The Korean Times’a verdiği röportajda dizinin hikayesi nedeniyle on yıldan fazla bir sürede ortaya çıktığını açıkladı. Dong-hyuk, konsepti ilk kez 2008’de ortaya attı ve senaryoyu gelecek yıl yazdı. Senaryo ve konsept hazır olmasına rağmen doğası gereği çok deneysel olduğu için diziyi sunmakta tereddüt etti. Şovun popüler ya da fiyasko olma potansiyeli vardı ve Dong-hyuk şiddet hikayelerinin daha hoş karşılandığı bir toplumda bir süre beklemek zorunda kaldı. Aşağıda dediklerine bir göz atalım:

Hikayeyi seriye dönüştürmek tıpkı yaklaşık on yıl önce olduğu gibi hâlâ bir maceraydı. Ya hep ya hiç olacağını biliyordum; ya bir başyapıt ya da ilginç bir fiyasko. Bu çalışmanın arkasındaki fikir çok deneyseldi. Bu yüzden seyircilerin, karakterlerin çocuk oyunları oynamak için hayatlarını riske attığını ikna edici bulup bulmayacağını kendime sormaya devam ederdim. Yaklaşık 12 yıl sonra dünya, böyle tuhaf ve şiddetli hayatta kalma hikayelerinin gerçekten hoş karşılandığı bir yere dönüştü. Katılımcıların çılgına çevirdiği bu dizinin konusu, insanların kripto para, emlak ve hisse senetleri gibi şeylerle büyük ikramiyeyi vurma istekleriyle benzer olarak gözüküyor. Pek çok insan hikayeyle empati kurmayı başardı.

Dong-hyuk, ölümcül çocuk oyunlarında rekabet etme kavramının bireylerin bir şekilde ikramiyeyi vurmaya takıntılı olduğu bir toplumda aslında o kadar da tuhaf olmadığını açıkladı. Dong-hyuk toplumun şiddeti hoş karşılama konusundaki değişimine detaylı bir açıklama getirmedi, ancak izleyicilerin karakterlerle empati kurmasıyla ilgili tartışması, güncel olayların ve durumların toplumun zevklerini etkileyebileceğini gösteriyor.

Genel olarak Squid Game’i başlatmak için doğru süreyi beklemek Dong-hyuk için mükemmel sonuçları ortaya çıkardı. Dong-hyuk sadece toplumun şiddet içeren hikayelere ilgi göstermeye başlayana kadar beklemekle kalmadı, aynı zamanda Netflix’in diziyi dünya çapında yayabilecek köklü ve büyük bir yayın hizmeti haline gelmesini de bekledi. Squid Game oldukça tuhaf bir konsepte sahip, dizi doğru zamanda özenle yürütülen deneysel bir gösteriydi, toplumun değişen tutum ve zevklerine göre diğer deneysel kavramların ortaya çıkmasının önünü açtı.