Netflix’in Güney Koreli hayatta kalma dizisi Squid Game’deki kârı neredeyse 900 milyon dolara ulaşacak. Yapım ölümcül sonuçları olan bir dizi çocuk oyunu oynamak zorunda kalan bir grup yetişkinin hikayesini anlatıyor. Ödül ise 45.6 milyar Won. Dizi ilk olarak 2008’de yazar ve yönetmen Hwang Dong-hyuk tarafından tasarlandı, ancak Netflix 2019’da ilgi gösterdi ve yapımı finanse etti. Ancak Netflix’in kolları altına girene kadar her yerde reddedildi. Dizinin popüleritesi o kadar arttı ki Cadılar Bayramı için şovun yarışmacıları gibi giyinmek isteyen hayranlar sayesinde, beyaz slip-on Vans satışları Squid Game yüzünden %7,800 arttı.

Variety’e göre Netflix’ten sızdırılan veriler, diziden şaşırtıcı miktarda kar elde etmeyi beklediklerini gösteriyor. Gösterinin bütçesi 21.4 milyon dolardı, ancak ” etki değeri” olarak tanımlanan kazanç tam olarak 891 milyon dolar. Bu ölçüm şovun akış hizmetine katılmaya ikna ettiği kullanıcı sayısını ve harcadıklarının 40 katını etkin bir şekilde geri kazanacağı algılanan yeni abone miktarını açıklıyor. Ayrıca Netflix’in hisseleri ise Squid Game’in yayınlanmaya başladığı tarihten itibaren yüzde 7 civarında arttı ve şirket değeri 278,1 milyar dolara ulaştı.

Squid Game’in şu anda Netflix’e abone olan 209 milyon hesabın yarısından fazlası olan 132 milyon haneye ulaştığı bildiriliyor. Dahili ölçümlere göre, yayınlandığından bu yana şov toplam 1,4 milyar saat izlendi. Dizinin 2. sezonu resmi olarak Netflix tarafından teyit edilmedi, ancak hikayenin gidişatına bakıldığında yeni bir sezonun geleceği kesin. Ancak içerik oluşturucu şu anda uzun metrajlı bir film üzerinde çalıştığından yeni sezonu gün yüzüne çıkarmak biraz uzun sürebilir. Ayrıca bu tutarlar Netflix’i gelecek sezonda bütçeyi artırmaya teşvik edecek, bu nedenle daha uzun bir bekleme gerektirse bile hayranlarını daha büyük, daha iyi ve daha kaliteli bir yapım bekliyor olacak.