Çizgi roman efsanesinin vefatının 3. yılında, Geekolog ekibi olarak, bazen üzücü bazen komik olan, Stan Lee’nin oynadığı veya ufakta olsa göründüğü tüm filmleri derledik.

Stan Lee 2018’deki ölümüne kadar Marvel filmlerinin birçoğunda küçük rollerde oynayarak yapımların temel taşını oluşturmuştu. Haydi onun rol aldığı Marvel filmlerinin her birine tekrar bakalım.

Filmler karışık olarak sıralanmıştır.

37-Deadpool 2 (2018)

Stan lee, aslında filmde şahsen görünmüyor. Fark edilmesi biraz zor olan dev bir duvar resmi olarak ortaya çıkıyor ve zaten birkaç ay sonra yaşamını yitiriyor.


36-Örümcek Adam 2 (2004)

Örümcek ve Dr. Octopus arasındaki ilk kavga sırasında gözüken Lee


35-Örümcek Adam (2002)

Burada da aynı. Lee, Sam Raimi’deki büyük dövüş sahnelerinden birinde donmuş bir karede ortaya çıkıyor.


34-Iron Man 3 (2013)

Bu filmde Lee’yi güzellik yarışması jürisi olarak bir anlığına yakalayabilirsiniz. Eğer Lee’nin bu sahnesini hatırlamıyor ve izlemek istiyorsanız buraya tıklayın.


33-X-Men: The Last Stand (2006)

Lee, Jean Gray’in güçlerini gösterdiği bir geçmişe dönüş sahnesinde belirir. Sahneyi izlemek isterseniz buraya tıklayın.


32-X-Men (2000)

Bu, Stan Lee’yi içeren ilk Marvel uzun metrajlı filmiydi ve bu nedenle tamamen kartal gözlü hayranlar için bir paskalya yumurtasıydı. Lee’yi birkaç saniyeliğine sahilde bir sosisli sandviç satıcısı olarak görebilirsiniz.


31-Daredevil (2003)

Küçük rollerin iyiye gitmeye başladığı yer burası. Lee, genç bir Matthew Murdock tarafından trafiğin önüne düşmekten kurtulur.


30-Iron Man 2 (2010)

Buda başka bir kısacık klip


29-Fantastik Dörtlü” (2005)

Lee’nin yarattığı karakterlerden biriyle konuştuğu ilk film, onu bu sefer Reed Richards’a dostça bir selam veren bir postacı olarak görüyoruz.


28-Doctor Strange (2016)

Bu hızlı kamera sahnesi, Lee’nin Aldus Huxley’in “The Doors of Perception kitabını okurken çekilmiş. Otobüs penceresinin hemen dışında uhrevi olaylardan tamamen habersiz kaldığını görüyorüz.


27-X-Men: Apocalypse (2016)

Lee, karısı Joan Lee ile birlikte, “Apocalypse”de dünyanın nükleer silahlarının fırlatılmasını izleyen bir çift olarak ortaya çıkıyor.


26-Kaptan Amerika: İlk Yenilmez (2011)

Marvel Sinematik Evrenindeki bazı filmler, Lee’yi bir şaka sahnesi için başrol olarak kullanır. Burada, Lee, Cap no-show’un Beyaz Saray basın toplantısında askeri bir yetkili olarak rol alıyor.


25-Thor (2011)

İşte Lee’nin bir kamyon kullanarak Thor’un çekicini, yalnızca “layık” birinin alabileceği kanısının tersini yaparak kraterden sökmeye çalıştığı başka bir şaka sahnesi.


24-Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014) 

Lee, Cap’in kıyafetinin sergilendiği bir müzede güvenlik görevlisi rolünü oynuyor.


23-Örümcek Adam: Eve Dönüş (2017)

Lee, Parker’a kahramanlık girişimi hakkında ders vermek için cama çıkar.


22-Ant-Man (2015)

Luis’in çılgın hikayesi sırasında Lee barmen olarak görünür. 


21-Iron Man (2008)

Iron Man piyasaya sürüldüğünde, Marvel hayranlarının Stan’in bir sahnede gözükeceğini biliyordu, bu yüzden onu dumanlı bir cekete koydular, yanına birkaç güzel kadın…


20-Avengers (2012)

Cap, 21. yüzyıldaki hayata uyum sağlamaya çalışırken, Lee, onun kayıtsızlığına seslenmek için ortaya çıkar.


19-Avengers: İnfinity War (2018)

Bu filmde “Örümcek Adam: Eve Dönüş”teki rolünü tekrar oynaması büyük bir ihtimal. Benzer sahneleri içermekte.


18-Thor: Karanlık Dünya (2013)


17-Galaksinin Koruyucuları (2014)

Rocket’ın uzaktan Stan Lee’ye “Karın nerede, seni yaşlı moruk?” dediğini hatırlıyormusunuz?


16-Deadpool (2016)

En şehvetli Marvel filmi, en şehvetli Stan Lee sahnesini hak ediyor. Onu bir striptiz kulübü DJ’i olarak görmek gerçekten çok şaşırtıcı.


15-Venom (2018)

Filmin en sonunda, Eddie Annie ile son bir içten sohbet ettikten sonra, Stan Lee, Eddie’yi çok bilmiş bir şekilde Ondan vazgeçme der ve sahne biter.


14-Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007)

Kendisi gibi nadir görünen bir sahnede, Stan Lee, şüpheci bir fedai tarafından korunan düğüne girmeye çalışır ve başarısız olur.


13-The Amazing Spider-Man 2 (2014)

Gwen ve Peter’ın mezuniyeti sırasında Lee, Peter’ın Örümcek Adam kostümünü bir kep ve cüppe ile değiştirdiğini görür. Ve “Sanırım o adamı tanıyorum,” diye haykırır.


12-Black Panther (2018)

Lee genellikle küçük filmlerinde hayatını kazanmaya çalışan mavi yakalı bir adam olarak görülür, bu sahnede de onlardan biri..


11-Ant-Man and the Wasp (2018)


10-Avengers: EndGame (2019)

Kaptan Amerika ve Demir Adam, 1970’lerde bir SHIELD üssünden Tesseract’ı çalmak için geçmişe gittiğinde Lee burada ortaya çıkıyor. Lee, üssün yanından geçerken “Savaşma, seviş” diye bağıran yaşlı bir hippiyi oynuyor. 


9-Kaptan Amerika: İç Savaş (2016)

Filmin en büyük gücü, komedi ve drama dengesidir. Filmin sonunda, Lee, “Tony Stank”ı arayan bir postacı olarak ortamı yumuşatmak için geldiğinde, Tony Rhodey ile birlikte duygusal bir an yaşar.


8-The İncredible Hulk (2008)

Burada Stan Lee, kirli bir gazozdan yanlışlıkla gama radyasyonu zehirlenmesine yakalanan zavallı bir enayi rolünde.


7-The Amazing Spider-Man (2012)

İlk iki “Spider-Man” filminde Lee’nin tehlikeden kurtulmak için çabaladığını görürken, Andrew Garfield’ın kütüğhanede dövüşü başlatması Lee’yi bundan tamamen habersiz yaptı.


6-Kaptan Marvel (2019)

Lee, filmde bir otobüste, gene kendisinin rol aldığı Kevin Smith filmi “Mallrats”ın senaryosunu okurken görülüyor.


5-Thor: Ragnarok (2017)

Stan Lee, “Guardians of the Galaxy Vol. 2” sahneyi takip ediyor ve Sakaar gezegeninde Thor’un saçını kesmek isteyen bir berber olarak ortaya çıkıyor. Lee, “Sakın kıpırdama, ellerim eskisi kadar sabit değil!” diyor.


4-Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017) 

Hayranlar, Lee’nin her filmde göründüğünü çünkü kendisinin bir gözlemci olduğunu düşünüyor.


3-Hulk (2003)

Yine bir polis olarak karşımıza çıkan Lee, gerçekten bir gözlemci..


2-Avengers: Age Of Ultron (2015)

Komik olarak nitelendirilen bu sahnede Lee yine yakalanıyor.


1-Örümcek Adam 3 (2007)

Listemiz bir “Örümcek Adam” filmiyle başladı, yani bir taneyle bitmesi uygun. “Örümcek Adam 3” Marvel hayranlarını kutuplaştırmış olabilir, ancak Lee’nin Peter Parker’a gülümsediği bu sahne bir çizgi roman ikonu ile yaratıcısı arasında yürekleri ısıtan bir buluşma..