1980’lerde Indiana’nın kurgusal kasabası Hawkins’te geçen retro bilim kurgu fantastik dizisi, 2016 yılında Netflix’te yayınlanmaya başladı ve kısa sürede akış platformunun bir numaralı dizisi haline geldi.

4. sezon, 3. sezonun 2019’da yayınlanmasının ardından pandemi nedeniyle önemli ölçüde ertelenmiş olsa da nihayet bu ayın sonundan itibaren iki parça halinde ekranlara geliyor. Stranger Things 4. sezon kısım 1, 27 Mayıs 2022’de Netflix’te yayınlanacak ve sadece bir buçuk ay sonra 1 Temmuz 2022’de 2. kısım gelecek. Ayrıca bu sezonda diziye yeni oyuncular da eklenecek.

Dün Stranger Things 4. sezon galasını izleme fırsatı bulan basın mensuplarının ilk spoiler içermeyen tepkilerini yayınlamalarına izin verildi. Bölümün bir saat 15 dakika uzunluğunda ve daha fazla karakter odaklı olduğunun ortaya çıkmasının yanı sıra sıkıcı olmaktan çok uzak bir dizi olduğu da belirtildi. Basın ayrıca dizinin sezon için daha karanlık, daha olgun ve korkutucu bir havaya dönüştüğünü de belirtti. İşte birkaç film yorumcusunun düşünceleri.

Alex Zalben

“StrangerThings 4. Sezon prömiyeri büyük riskler taşıyor, duygusal ve her zamankinden daha korkutucu. Ama her şeyden çok bu karakterlerin ve bu dizinin geri dönmesi çok güzel. Heyecanlanın çünkü bunun gibi başka bir dizi yok.”

Steven Weintraub

“StrangerThings 4’ün ilk bölümünü izledim. Neredeyse bir saat 15 dakikalık uzunlukta ve ben bölümü sevdim. Duffer kardeşler sezon için acele etmek yerine zaman ayırıyor ve çok fazla karakter inşa ediyor.”

Sophia Soto

“StrangerThings 4’ün ilk bölümü daha önce gördüğümüzden daha karanlık ve ben gerçekten sevdim. Gösteri, bu karakterlerin ve izleyicilerin nasıl büyüdüğünü yansıtırken aynı zamanda onu StrangerThings yapan aynı unsurları koruyarak daha olgun hissettiriyor.”

Tarihsel olarak Stranger Things’in puanı yıllar geçtikçe düştü, her sezon bir öncekinden biraz daha düşük bir Rotten Tomatoes puanı aldı ancak yine de “Taze” sertifikasında kalmayı başardı. Bu sezonun daha koyu olması daha olgun izleyiciler için işe yarayacak gibi görünse de planda neler olduğu şimdilik bilinmiyor. Ancak Stranger Things 4. sezonunun hem eleştirmenler hem de hayranlar arasında şimdiye kadarki en yüksek puanlı sezon olması muhtemel.

Stranger Things 4. sezonla ilgili daha fazla görüş için kalkması gereken ambargo, Resmi Netflix galasından dört gün önce yani 23 Mayıs Pazartesi günü saat 12:00’a kadar devam edecek. O hafta hayranlar diziden ve yeni tonundan neler bekleyebilecekleri konusunda daha fazla fikir edinebilecekler. Ancak şimdiye kadar görülen o ki bu sezon diğerlerinden biraz farklı olacak.