Duffer Kardeşler olarak bilinen Stranger Things yaratıcıları Matt ve Ross Duffer, genç oyuncuların büyüme atakları göz önüne alındığında mantıklı olan bir zaman ilerlemesinin gelecek sezonda büyük olasılıkla olacağını ima ettiler. Bu arada baş yapımcı Shawn Levy, dizinin yeni sezonunun beklenenden daha uzun sürmesini istemediğinden bahsetti ve tatmin edici bir sonun ufukta olduğunu öne sürdü. Peki yeni sezonu tam olarak ne zaman yayınlanacak? Bilinenler nedir? Gelin hepsine beraber bir göz atalım.

Stranger Things 5. sezon için henüz kesin bir çıkış tarihi olmasa da, yeni bölümlerin ne zaman gelebileceğini öğrenmek için önceki sezonlara dair bazı tahminlerde bulunabiliriz. Stranger Things 5. sezonunun henüz çekimlere başlamadığını düşünürsek, bir sonraki sezon gelmeden önce biraz beklememiz gerektiğini varsayabiliriz. COVID ile ilgili kesintiler nedeniyle 4. sezon çekimleri Eylül 2021’de tamamladı. İlk olarak Şubat 2020’de çekimlere başlanmıştı ve ilk yedi bölüm, çekimler bittikten sekiz ay sonra Mayıs 2022’de yayınlandı.

Pandemi öncesine bakacak olursak her mevsimde çekim yapmak genellikle altı ila yedi ay sürer. Uzun VFX ve post prodüksiyon çalışmaları da buna etkendir ve bir sezonu baştan sona tamamlamak bir yıldan fazla zaman alır. Bu nedenle Stranger Things 5. sezonunun en erken 2023’ün sonlarına kadar çıkmayacağını tahmin ediyoruz.

Gerçekçi yönden bakarsak yeni sezon muhtemelen 2024’te yayınlanacak. 2. ve 3. sezonlar arasında neredeyse iki yıl vardı ve henüz pandemiden önceydi, bu yüzden Duffer kardeşlerin sabrımızı test etmekten korkmadığını biliyoruz. Bu son sezon olduğu için muhtemelen daha fazla bekletmek isteyecekler. Çekimler başladığında bu haberi güncellemeye devam edeceğiz, takipte kalın.