Netflix’in rekor kıran dizisi pandemi ile ilgili gecikmelerle belirginleşen üç yıllık bir aradan sonra yayın platformuna geri döndü ve izleyicileri hızla domine etti. 4. Sezonun dizinin son sezonuna yönelik anlatı birikimi, Eleven ve arkadaşlarını Baş aşağı dünya, Rusya ve 80’lerin Amerika’sındaki birkaç şehri kapsayan daha da kanlı bir doğaüstü savaşın ortasına itiyor.

Serideki ilk çıkışını Stranger Things 4. sezonda One/Vecna ​​oynayarak yapan Jamie Campbell Bower, CGI’ya güvenmek yerine karaktere hayat veren uzun bir makyaj uygulama sürecini taahhüt ederek, düşmanın korku uyandıran çizimi ve kabus gibi görsellerini yeni bir kamera arkası görüntüsüyle güçlendirdi. Resmi Stranger Things Twitter sayfası, Bower’ın makyaj departmanı başkanı Barrie Gower ve özel efekt sanatçılarından oluşan ekibi tarafından denetlenen bu prosedürü uyguladığını gösteren heyecan verici bir kamera arkası videosunu geçtiğimiz günlerde paylaştı. Bower, arada bir telefonunu kontrol ederek ve protez uygulamaları ile rötuşlar arasında kahvesini yudumlayarak görevini özenle yerine getiriyor. Videoya bakmak isterseniz:

Videoyu görüntüleyemiyorsanız buraya tıklayın.

Duffer Kardeşler’in Stranger Things’de 80’lerin pop kültürüne yaptığı vurguyla, bugüne kadarki en eşsiz doğaüstü varlıklarından biri için pratik etkilere yatırım yapmalarını görmek şaşırtıcı değil. 4. sezon 2. bölümde bazı karakterler Vecna’dan kaçabilirken, dizideki varlığı Bowers’ın pratik makyajdaki fiziği nedeniyle etkili oldu. Ayrıca Vecna’nın görünümü önceki sezonlarda rol alan Stranger Things’i terörize eden CGI yüklü canavarlar arasında bir ikilem yaratarak 4. sezona somut bir şekilde korkutucu bir atmosfer getirdi.