Uyarı: Bu Yazı Stranger Things 4. Sezon Hakkında Spoiler İçermektedir.

Stranger Things 4. sezon 1. cilt, Hawkins laboratuvarında bir denek olan Eleven’a zaman zaman geri dönüşler içeriyordu, ancak burada bu küçük karakteri canlandıran kişi yine Millie Bobby Brown muydu? Pandemi ile ilgili birkaç gecikme yaşadıktan sonra Stranger Things sondan bir önceki sezonuyla destansı anlara şahit oldu ve iki ayrı kısım ile geri döndü.

Eleven, Stranger Things’in 3. sezonunda Mind Flayer ile savaştıktan sonra güçlerini kaybeder. Karakterimiz 4. sezonun büyük bölümünde özel yetenekleri olmadan lise zorbalarına karşı verdiği mücadeleyi bizlere gösteriyor. Yaşanan bunca şeyden sonra Dr. Owens, Eleven’ın Hawkins Lab ile ilgili travmatik anılarıyla yüzleşmesini sağladı ve bundan önce ki sahnelerde karakteri birçok kez küçük olarak gördük.

4. Sezon, 1979’a geri dönüşler ve Eleven’ın görünüşte sorumlu tutulduğu feci bir olay olan Hawkins laboratuvar katliamını göstererek başlıyor. Eleven’ın sonraki bölümlerde yeniden yaşamaya zorlandığı bazı anılarında, laboratuvarın etrafındaki aynalarda gençliğini görüyoruz. Bu sahneler için Millie Bobby Brown’ı kullanmak yerine sekiz yaşındaki karakteri Martie Blair canlandırdı. Brown’ın eskitilmiş yüzü zaman zaman Blair’in yüzünün üzerine görsel efektler aracılığıyla bindirildi, ancak benzerliği tartışılmaz bir gerçek.

Blair’in Eleven rolündeki performansı, El’in Hawkins laboratuvar katliamı sırasında gerçekte ne kadar genç ama olgun olduğunu bizlere hatırlatıyor. Eleven, diğer hastalardan gelen zorbalık nedeniyle katliamın arkasında potansiyel bir şüpheli olarak dursa da, Bir Numaranın suçluluğu sonunda ortaya çıkıyor.

Stranger Things dizisinin artık zamanla mücadele etmesi gerektiği oldukça açık. Demogorgon, Mindflayer ve Vecna’nın yanı sıra karakterlerin mücadele etmesi gereken tek şey bunlar değil, yaşları. Stranger Things kağıt üzerinde 1983’ten 1986’ya kadar olsa da, dizinin yapımı çok zaman ve çaba gerektiriyor. Ana çocuk oyuncular ekrandaki emsallerinden daha hızlı büyüyor ve belirli geri dönüşler, anılar için bazı yaşlanmayı geciktiren teknolojilere ihtiyaç duyulabileceği her aktörün benzeri olmadığı düşünüldüğünde oldukça mantıklı gibi görünüyor.