Her iki çizgi roman devi Marvel ve DC Comics’te ‘pelerin’ süper kahraman en görünür sembolüdür. 80 yılı aşkın bir süredir pelerinler çizgi roman karakterlerinin omuzlarını süsledi. Modern bir okuyucunun moda duyarlılığına ne kadar gülünç ve şatafatlı görünse de, pelerinle ilk kez tanışan hiçbir kahraman bu aksesarından henüz vazgeçemedi. Pelerinin tanıtımının ve çizgi roman tarihi boyunca kalıcılığının nedenleri büyüleyici ancak ne yazık ki izleyicilerin gözünde artık modası geçti ve 80’ler sonrasında yaratılan süper kahramanlar genellikle bu unsurdan yoksun kaldı.

Pelerin Superman’in gökyüzüne çıktığında kahramanın daha gerçekçi uçtuğunun ve sadece boş havada görünmediğinin en iyi göstergesiydi. Çizgi romanlarda Superman’in altında gözüken pelerin onun yükseldiği anlamına geliyordu, eğer üstünde ise aşağı iniyordu. Bugüne kadar çizgi romanlarda pelerin giyen neredeyse tüm kahramanlar inanılmaz bir hızla uçabilir, havada durabilir veya hareket edebilir. Thor, Vision, Scarlet Witch ve Storm pelerin giyiyor. Uçuş veya hareket söz konusu olduğunda hepsinin benzer yeteneklerinin var olduğunu görüyorsunuz.

Pelerin bazı durumlarda gizlenmek içinde kullanılabilir. Batman pelerini gölgelere karışmak için kullanır, ancak başka bir neden için de kullanır: abartılı duruş. Batman ve diğer birçok karakter, pelerinlerin birçok kültürde aristokrasi tarafından giyildiğini bilir. Bu nedenle pelerinler güç, zenginlik, kraliyet veya üçünü de ima eder. O halde Doctor Doom, Magneto ve Loki gibi kötü adamların hepsinin pelerin giymesi şaşırtıcı değil, kendilerini oldukça yüksek son derece etkili ve güçlü olarak görüyorlar. Pelerinler ayrıca bir gizem havası yaratabilir, bu nedenle çizgi roman büyücüleri ve illüzyonistleri tarafından oldukça sık kullanılır. Doctor Strange ve Mysterio bunlara sahip örneklerden ikisi.

Özellikle 90’larda pelerinler geçmişin bir unsuru olarak kabul edildi. Hem Marvel hem de DC çizgi romanlarında bu aksesuarı bolca kullandı. Superman, Batman, Thor ve diğerleri bugün hala pelerinlerini gururla üstünde taşıyor.