Diziler bir bölümden diğerine geçen ve daima geleceğe bakan bir konu silsilesi aracı olduğundan, çoğu TV dizisinin yalnızca bir kez izlenmesi yeterlidir. Ancak, sözde “Televizyonun Altın Çağı”nda ve yayın akışının yükselişiyle birlikte, Dizi yazarları zanaatlarında daha titiz hale geliyor.

The Sopranos’tan Breaking Bad’e kadar en beğenilen drama dizileri o kadar çok sembolizm, öngörü, geri arama ve her şeyi yakalamak için birden fazla izlemeden yararlandıkları diğer küçük ayrıntılarla dolu. İzleyici, ilk seferde tam olarak anlayamadıkları şeyleri yakalayabileceğinden, bu çoklu izlemeler ilkinden daha ödüllendirici olabilir.

Breaking Bad

Walter White’ın Bay Chips’ten Scarface’e olan efsanevi dönüşümü, birçok çağdaş eleştirmenin Vince Gilligan’ın karanlık komik suç draması Breaking Bad’i dizi tarihindeki en büyük şov olarak ilan etmesine yol açtı.

Dizi, Bryan Cranston ve Aaron Paul’un sınırsız ilgi uyandıran performanslarıyla sabitlenirken, yazarlar her bölümü önceden haber verme, önceki bölümlere geri dönüşler ve bir karakterin kişiliğini temsil eden kıyafetlerinin rengi gibi sembolizmle doluydu.

Mad Men

60’larda bir reklam yöneticisi olan Don’un en büyük sorunları içki içmesi, şovenizmi ve zinasıdır. Ekip, Mad Men’in her bölümünü bol miktarda tarihi ayrıntıyla doldurmak için yorulmadan çalıştı, bu da diziyi tekrar tekrar izlenesi yapan küçük unsurlardan birisi.

Better Call Saul

Vince Gilligan, Breaking Bad’in kaçak başarısını, Walter White’ın ceza avukatı Saul Goodman’ın kökenlerine odaklanan bir prequel/spin-off ile takip etti. Dizinin oldukça akıcı olması onu gerçekten başarılı kılıyor.

The Wire

David Simon’ın HBO suç draması The Wire, eleştirmenlerin yıllardır üzerine yığdığı övgüleri fazlasıyla hak ediyor. Simon. gösterinin beş sezonluk çalışması boyunca, Baltimore’un siyasi entrikalarını ve sivil operasyonlarını neredeyse belgesel benzeri bir gerçekçilikle ele alıyor.

The Sopranos

Belirli eleştirmenler The Wire’ı tüm zamanların en iyi dizi olarak görmese de, onun yerine The Sopranos’u koymaları için iyi bir şansları var. David Chase’in bir mafya patronunun psikolojisine ilişkin gerçeküstü araştırması büyük ölçüde yoruma açıktır. Birçok rüya sekansları, kasıtlı olarak çözülmemiş hikayeleri ve tartışmalı belirsiz sonu onu zamansız bir mücevher haline getiriyor.

SONRAKİ:

IMDB’YE GÖRE TÜM ZAMANLARIN EN İYİ 10 DİZİSİ