Avengers: Endgame’in ilk çıkışını yapmasından bu yana epey bir zaman geçti, ancak MCU hayranları hala Thanos hakkında düşüncelerini dile getiriyor, onun yaptıklarını tartışıyorlardı.

İzleyicilerin Thanos hakkındaki görüşleri ne olursa olsun, serinin gördüğü en büyük MCU kötülerinden biri olduğu yadsınmaz bir gerçek. Güç arayışındaki nihai hedefi evrenin iyileştirilmesine dayanıyordu, ancak Thanos’un bu hedefi gerçekleştirmesi kesinlikle şüpheliydi. Sonuç ne olursa olsun onu tamamen iyi ya da tamamen kötü olarak nitelendirmek zor. İşte Thanos’un iyi bir amaçla yola çıktığı ancak kötülüğe saptığı hamlelerin sırasıyla iyi ve kötü yönleri.

Yok Oluşu Önleyebilirdi

Eternals’ın piyasaya sürülmesi sayesinde Thanos hakkındaki konuşmalar yeniden başlamıştı. Film, gezegenler belirli bir nüfusa ulaştığında Göksellerin gezegenden çıktığını ve aynı anda dünyalarını yok ettiğini gösteriyordu.

Thanos, Dünya nüfusunun yarısını yok ederek teknik olarak insanlığı yüzyıllardır ayaklarının altında farkında olmadan büyüyen antik uzay tanrısı tarafından hiçliğe dönüştürülmekten kurtarıyordu. Ayrıca Thanos’un kardeşi Eros son sahnede ortaya çıktı. Karakter Gökseller, Ebediler ve Yok oluş hakkında geniş bilgiye sahip birisi, yani Thanos büyük olasılıkla bu şeyleri de biliyordu.

Birçok İnsanı Öldürdü

Yok oluşu önleme olasılığına rağmen Thanos çok fazla insanı öldürdü. Sonsuzluk Taşlarını elde etmeden önce onları bir çırpıda ortadan kaldırmadı ve daha kanlı, daha şiddetli yollara başvurdu. Çoğu durumda öldürdüğü insanlar masumdu. Thanos’un soykırıma olan eğilimi onu kötü adamdan başka bir şey olarak görmeyi giderek zorlaştırıyordu.

Hiçbir Zaman Ayrımcılık Yapmadı

Thanos’un yaşamı yok etme konusunda adaletli olarak durduğu tek yer ayrımcılık yapmamasıydı. İnsanların kim olduğuna, kimin yaşayıp kimin öleceğine karar vermiyor, sadece nüfusun yarısından kurtulmak istiyordu. Güç, statü veya karakter gibi şeyleri dikkate almazsak Thanos, kişisel fikirlerinin hangi bireylerin yaşamı ya da ölümü hak ettiğini belirlemesine izin vermiyordu.

Kibirliydi

Thanos, evrenin kaderinin kendi elinde olduğunu varsayacak kadar kibirlidir. Mad Titan herhangi birini öldürerek ayrımcılık yapmasa bile, başkalarının hayatlarını kendi istekleri dışında alarak Tanrı rolünü oynuyordu.

Kıtlığı Önlemek İstiyordu

Belirtildiği gibi, Thanos’un amacı başkalarının acısını azaltmaktı. Ona göre aşırı nüfusu önlemek kendi kaderiydi, böylece başkalarının açlıktan ve sefaletten kurtulmasına yardım edebilirdi. Buna kendi gezegeninde tanık olduktan sonra başkalarının ölümünü kendisi gibi izlemeye zorlanmayacağından emin olmak istedi.

Eylemlerinin Sonuçlarını Umursamadı

Thanos, yaptığı şeyin kendini haklı çıkardığına inandığından evrenin yarısını yok ettikten sonra hayatta kalan insanlar için fazla bir endişesi yoktu. Nüfus kontrolünün ekonomik avantajlarına o kadar odaklanmıştı ki hayatta kalanların daha sonra hissedebileceklerini tamamen göz ardı etti. Evet, insanları rastgele ortadan kaldırdı, ancak geride kalan herkes sevdiklerinin kaybını kabullenmek zorunda kaldı. Yas tutan herkes Thanos’un vizyonunu istediği gibi göremedi.

İstekleri Doğrultusunda Herşeyi Feda Edebilirdi, İyi veya Kötü.

Thanos, Ruh Taşı’nı elde etmek için Gamora’yı Vormir’de feda etti ve gerçekten sevdiği tek kişiden vazgeçti. Her ne kadar berbat bir an olsa da bu sahne Thanos’u insanlaştırdı ve arzuladığı sonuca ulaşmak için her şeyi yapmaya hazır olduğunu kanıtladı.

Ama onu öldürmenin ötesinde Thanos Gamora’ya çok acı çektirdi. Ailesini öldürdü, ardından onu ve Nebula’yı birbirleriyle savaşmaya zorladı. Pek çok Marvel karakterinin baba sorunları vardı ancak Thanos “kötü baba”yı tamamen yeni bir seviyeye taşıdı.