Thanos, Avengers: Infinity War’da tüm taşları toplamadan önce Marvel Sinematik Evreninde bir süredir bunları arıyordu. Marvel Studios daha 2011’in Thor’u kadar erken bir tarihte bile Mad Titan’ın varlığından bahsediyordu. O zamandan beri bir dizi filmde yer aldı ve altı elemental kristalin hepsinin peşinde olduğunu ima etti, ancak Infinity War’a kadar planlarının ne olduğu netlik kazanmadı.

Infinity Saga’nın en popüler kötü adamı olmasına rağmen Thanos hakkında hala pek çok şey bilinmiyor. Ancak bilinenlere göre Titan’ın yok edilmesinden sonra kötü adam evreni kendi gezegeniyle aynı kaderden kurtarmak için bir denge arayışına girdi. Gamora’nın dünyasına, Zen-Whoberi’ye vardığında planlarını hâlâ manuel olarak yürütüyordu ve kölelerini gezegen nüfusunun yarısını öldürmek için çalıştırıyordu. Bu noktada Gamora 10 yaşlarındaydı ve kaçırılması ile Thanos’un sözde “kızını” Vormir’de feda etmesi arasında kabaca 20 yıllık bir süre oluştu. 2012’deki The Avengers olaylarına göre Thanos zaten Zihin Taşı’na sahipti, bu yüzden Avengers: Infinity War’da tüm taşları başarılı bir şekilde toplamadan önce yaklaşık 15-20 yıldır aradığını veya planladığını varsaymak mantıklı.

Marvel Studios birkaç nedenden dolayı Thanos ve onun Infinity Saga geçmişi hakkında sınırlı bilgi açıkladı. İlk olarak yönetmenler Joe ve Anthony Russo, Avengers: Infinity War’da kahramanları bir araya getirmekle görevlendirildi ve esasen filmdeki kötü adamın hikayesinin yalnızca en alakalı yönlerini ele almak zorunda kaldılar. 2018 çıkışlı gişe rekorları kıran film, seri için hem kritik hem de finansal bir başarı olsa da birçok kişi Marvel’ın Mad Titan’ın hikayesini bugüne kadarki en tıka basa dolu filmlerinden birine sıkıştırmak yerine kendi başlangıç ​​projelerini vermesinin daha iyi olacağını düşündü. Evrenin açık ve kapsayıcı bir anlatısı olsa da belirli zaman çizelgesi ayrıntıları birbirini tutmuyor. Bu nedenle Kevin Feige ve ekibi özellikle seri büyüdükçe belirli tarihlere ve detaylara takılmama eğilimine girdiler.

Bu her durumda Marvel Studios’un ileriye dönük olarak tekrar gözden geçirebileceği bir şey. Marvel Sinematik Evreni Infinity Saga’dan sonra halihazırda devam ederken yeni yapımlar Thanos’un Sonsuzluk Taşları’na olan arayışı da dahil olmak üzere birçok şeyi inceleyebilir.