Avengers: Infinity War’da gerçekleşen yenilgide, Mad Titan’ın zaferi kaçınılmaz olduğu için Kaptan Amerika sorumlu değildir. The Marvels yönetmeni Nia DaCosta geçtiğimiz günlerde, Thanos’un evrenin yarısını yok etmesinden Steve Rogers’ın sorumlu olduğu şeklindeki yorumları hayranların konuyu tekrar gündeme getirmesini sağladı.

Olayı kısaca özetlersek Vision Thanos’un niyetlerini öğrendikten kısa bir süre sonra kötü adamın asla Zihin Taşı’nı ele geçirmemesi için kendini feda etmeye hazır olduğunu ifade eder. Rogers ise Yenilmezler’in hayatlarını takas etmeyeceklerini söyler. Bu süreçte Zihin Taşı ve Vision’u yok etmemeye karar verir.

Kaptan Amerika’nın hatalı olduğu fikri tamamen bu kırılmanın önlenebileceği fikrine dayanıyor. Ancak sorun şu ki MCU, Thanos’un evrenin yarısını silmesinin her zaman gerçekleşeceğine dair her türlü göstergeyi sağladı. Aslında Thanos “kaçınılmaz” olduğunu iddia ettiğinde haklıdır. Onu durdurma fırsatı olan başka karakterler de vardı. Star-Lord duygularını koruyabilseydi Avengers ekibi eldiveni çıkarabilecekti. Thor Stormbreaker’ı Thanos’un göğsü yerine kafasına savurabilirdi.

Thanos’un kaçınılmazlığı, Scarlet Witch’in Zihin Taşı’nı yok ettiği ve Vision’ı öldürdüğü Avengers: Infinity War’ın son anlarında sergileniyor. Bu fedakarlık korkunç ama gerekliydi. Mad Titan’ın ise taşı elde etmesi kısa bir an için imkansız göründü ama yine de herşey düzgünce gerçekleşti. Thanos, zamanı Vision etrafında geri sarar ve istediğini alır, saniyeler sonra kahramanı tekrar öldürür. Steve Rogers Vision’ı daha önce feda etseydi bile işler Thanos’un lehine sonuçlanacaktı, kesin olmasa da en olası sonuç buydu.

Infinity War’daki durumun gerçek doğasının bu olması, Doctor Strange’in filmin sonundaki hareketlerine de yansıyordu. Tony Stark’ın ölmesine izin verebilir ve Zaman Taşı’nı elinde tutabilirdi, ancak 14.000.605 olası sonucu gördükten sonra isteyerek vazgeçti. Görünüşe göre Yüce Büyücü, Thanos’un Taşları elde etme çabalarına karşı koymanın boşuna olduğunu anlamıştı. Kazanmanın tek yolu Avengers: Endgame’de her şeyi akışına bırakmaktı. Tüm bunların anlamı şu ki Avengers: Infinity War’daki alınan her karar o zaman ne kadar önemli görünse de, aslında önemli değildi.