The Batman’in vizyona girmesine sadece birkaç ay kala filme şiddet ve rahatsız edici içerik içerdiği gerekçesiyle resmi olarak PG-13 derecesi verildi. Uzun zamandır beklenen DC filminde Robert Pattinson, Gotham City’nin başına bela olan yozlaşmaya karşı yarasa kostümü giyiyor. Yönetmen Matt Reeves ise başka hiçbir DC filmiyle bağlantısı olmayan bağımsız bir evrende geçtiği söylenen en son Batman filmini yönetiyor.

FilmRatings.com’a göre The Batman resmi olarak bir MPAA derecesi aldı. (The Motion Picture Association of America, kısaca MPAA), 1922 yılından bu yana faaliyet gösteren, kâr amacı gütmeyen, sertifika ve derecelendirme kuruluşudur. Günün sonunda film beklenildiği gibi PG-13 olarak derecelendirildi. Web sitesi derecelendirmesinin gerekçesi olarak filmin “güçlü şiddet içeren ve rahatsız edici içeriği, uyuşturucu içeriği, sert dili ve bazı müstehcen materyalleri” içerdiğini söylüyor.

İlk söylentiler filmin R derecesi alması için beklenti yaratsa da, Warner Bros.’un büyük bütçeli filmlerinin mümkün olduğunca çok sayıda izleyici tarafından erişilebilir olmasını istediği gerçeği göz önüne alındığında, böyle bir derecelendirme pek olası görünmüyordu. R derecesi alan Joaquin Phoenix liderliğindeki 2019 Joker filminin başarısına rağmen, Batman benzer bir derecelendirmeyi garanti edecek kadar şiddetli görünmüyor. Bununla birlikte film hala PG-13 derecesinin sınırlarını zorlamaya çalışacağa benziyor.

Önceki Batman filmlerinde olduğu gibi PG-13 derecesini korumak Warner Bros için bir kazan-kazan durumu. Bunu yapmak filmin yaratıcılarının potansiyel izleyicileri kaybetmeden bol miktarda aksiyon ve şiddet sunmasına izin veriyor. Bazı hayranlar bir R reytingi beklese bile yine de iyi koreografiye sahip dövüş sahnelerinden memnun kalabilirler.