Son solo filmi Kara Şövalye Yükseliyor’dan on yıl sonra Batman nihayet ortak bir evrenin parçası olmayan bir maceraya geri döndü. Ben Affleck, Batman v Superman: Dawn of Justice ve Justice League filmlerinde kahramanı ele aldıktan sonra yönetmen Matt Reeves, Batman’in dedektif tarafına odaklanan yeni bir filmde kahramanı tekrar geri getirdi.

Neredeyse üç saat süren ve geçmiş evrenlerle bağlantısı olmayan taze bakış açısına dayalı bir film olarak, birçok kişi Batman’in gişede zor zamanlar geçireceğine inanıyordu. Filmlerin izleyicileri sinema salonlarına geri çekmekte zorlandığı bir dönemde yalnızca popüler karakterlerle dolu gösteri filmlerinin gişede sağlam rakamlar elde edebileceği izlenimi yaratıldı. Spider-Man: No Way Home’un pandemi sırasında gerçekleştirilen şaşırtıcı başarısından sonra bu algı daha da yaygınlaştı.

The Batman Şimdiye Kadar Ne Kadar Kazandı?

Batman, yurtiçi gişede (ABD) 134 milyon dolarla vizyona girdi. Karşılaştırma yapacak olursak The Dark Knight Rises ve The Dark Knight sırasıyla 160 milyon dolar ve 155 milyon dolar ile açılış sağlamıştı. Uluslararası kazançlar göz önüne alındığında Matt Reeves’in Batman filminin açılış hafta sonu (Cuma-Pazar) 258.2 milyon $ oldu. Bu, pandemi başlangıcından bu yana No Way Home‘un ardından en iyi ikinci açılış oldu.

Batman, şu an itibariyle dünya çapında toplam 463,2 milyon dolar hasılat elde etti. Bu, DC Films’in pandeminin zirvesinde olması nedeniyle HBO Max’te aynı gün yayınlanmak zorunda kalan son dört sinema filminin gişe toplamını çoktan aştı. Batman HBO Max’te aynı gün yayınlanmadı, ancak Nisan ayının ikinci haftasında platforma ulaşması bekleniyor.

Film Zaten Gişe Konusunda Başarılı

Son iki yılda bir dizi gişe mücadelesinden sonra Batman, DC filmleri ve genel olarak Warner Bros için ilk sağlam yapım oldu. Stüdyonun Mart 2020’den bu yana en çok hasılat yapan filmi dünya çapında gişede 467.9m $ hasılat elde eden Godzilla vs Kong olmuştu. Tüm Warner Bros. filmlerinin aynı gün HBO Max’te gösterime girdiği zor geçen iki yılın ardından Batman yalnızca sinemalarda gösterime sunulan modele geri döndü ve filmin gişe sonuçları stüdyoya sinema deneyiminin hâlâ güçlü olduğuna dair güvence veriyor.

Nolan’ın son iki Batman filminin gerisinde kalan bir açılış gişesi olmasına rağmen dünyanın pandeminin etkileriyle boğuştuğu ve etkilerinin yeni yeni azaldığı bu dönemde son derece iyi gidiyor. Spiderman: No Way Home, Avengers: Infinity War’a yaklaşacak kadar absürt bir gişeye sahip olsa da The Batman incelemeleri hala oldukça iyi. Ayrıca No Way Home yalnızca DC Films’ten çok daha köklü bir serinin bir parçası değil, aynı zamanda bir yıl öncesine kadar hayranların izlemeyi hayal bile edemeyecekleri bir şeye sahip olmaktan faydalandı.

Tobey Maguire’ın ve Andrew Garfield’ın önceki Örümcek Adam filmlerindeki kötü adamlarla mücadele etmek için Tom Holland’a katılacağına dair söylentiler bile son iki Avengers filmindekine benzer bir beklenti yaratmak için yeterliydi. Öte yandan Batman tamamen bağımsız bir film ve pelerinli yarasa kahramanının bir başka yeniden başlatması. Yapımın Batman filmi olması dışında ekstra bir çekiciliği olmasa da Batman filmi diğer DC filmlerinin şu anda yalnızca hayal edebileceği bir gişe performansı sergiliyor.

Film, 1 Milyon Dolar Barajını Neden Aşamayacak?

Batman’in 1 milyar dolarlık engeli aştığını düşünmek pek olası değil. Bahsedildiği gibi harika sonuçlar elde etmesine rağmen The Batman’in açılış hafta sonu No Way Home, Spider-Man: Far From Home ve Captain Marvel gibi diğer milyar dolarlık filmerin biraz altındaydı. Bu durumda istisna söylenecek olursa oda küresel olarak 243 milyon dolar ile açılan ve yine de bir milyara ulaşmayı başaran Joker olacaktır.

The Batman milyar dolarlık sınırı aşmasa bile DC ve Warner Bros için şimdiden bir zafer. Sağlam bir gişe rekoru kıran film yeni bir seriyi başlatmak için ihtiyaç duyulan her şeye sahip ve sonuç olarak başarılı olmuş gibi gözüküyor.