Matt Reeves ilk olarak JJ Abrams ile birlikte geliştirdiği WB draması Felicity ile tanındı. Ardından Cloverfield’ı yönetmek için sahneye çıktı. Reeves ayrıca eleştirmenlerce beğenilen ve tanınan Amerikalı bir film yapımcısı, yönetmen, yapımcı ve senarist.

Reeves, Variety’nin yakın tarihli bir röportajında neden DC’den vazgeçip bir Marvel filmi yapmayacağını açıkladı. Bunun nedeni olarak Marvel Sinematik Evreni’nden, film yapımcılarından veya Kevin Feige’den hoşlanmama değil, Reeves’in bir yönetmen olarak yeteneğini engelleyebileceğini düşündüğü yaratıcı özgürlük eksikliğinden kaynaklandığını belirtti.

Kevin Feige’ye ve ayrıca Marvel film yapımcılarına büyük saygı duyuyorum. Ama sana karşı dürüst olmak gerekirse, bunu nasıl anlatacağımı bilmiyorum. Benim için yolumu bulma özgürlüğümün olduğu bir düzeyde keşif olmalı. Zaten çok sıkı hazırlanmış bir projeye girmem gerekirse, o zaman kaybedeceğimi düşünüyorum. Benden memnun kalacaklarını da sanmıyorum.

Reeves, en büyük başarılarından biri olan ve iyi karşılanan iki Maymunlar Cehennemi filmini yönetmek için işe alındı. Şimdi The Batman için yeni eleştiriler alıyor ve yeni bir üçlemenin başlangıcını gerçekleştiriyor, çünkü Reeves şu anda HBO Max için iki yan yapım geliştiriyor. Yönetmenin yaratıcı vizyonunun şimdilik Gotham City’nin karanlık ve karamsar tasvirine kıyasla çok daha esprili ve parlak olan MCU ile uyumlu olmadığı zaten açıkça görülüyor.