Thor: Ragnarok, Taika Waititi’nin benzersiz vizyonu sayesinde Thor serisini bir bütün olarak yeniden canlandırdı ve devamı Thor: Love and Thunder için çok yüksek beklentiler yarattı. Natalie Portman’ın Jane Foster’ının dönüşü, Mighty Thor’a dönüşümü ve Christian Bale’in Gorr the God Butcher olarak MCU’daki ilk filmi Thor: Love and Thunder’ı baştan yaratan unsurlardan sadece birkaçı.

Ragnarok’tan önce MCU’nun Thor’u büyük ölçüde sıkıcı, unutulabilir bir ikinci film olan Thor: The Dark World ve Avengers: Age of Ultron’da kötü karşılanmış ikincil hikaye ile tek notalı bir karakterdi. Ne izleyiciler ne de Chris Hemsworth, karakterin ve Thor filmlerinin nereye gittiği konusunda mutlu görünmüyordu ve bu nedenle Taika Waititi, Yıldırım Tanrısı’nı tamamen yeniden yaratmak için getirildi. Riskli hamle mükemmel bir şekilde işe yaradı ve Thor: Ragnarok, Rotten Tomatoes’da %93 gibi etkileyici bir “taze sertifikalı” reytingle yalnızca en yüksek hasılat yapan Thor filmi değil, aynı zamanda en çok incelenen film olmayı da başardı. Ancak Thor: Love & Thunder’ın Rotten Tomatoes puanı şimdilik bu sayının çok gerisinde.

Thor: Love & Thunder şu anda Rotten Tomatoes’da %71 puan oranında duruyor. Bu, MCU’nun en son filmi Doctor Strange in the Multiverse of Madness’a (%74) yakın olsa da, diğer tüm MCU Aşama 4 filmleri, Spider-Man: No Way Home (%93), Shang-chi ve On Yüzük Efsanesi (%91) ve Black Widow’a (%79) uzak duruyor. İncelemeler Taika Waititi’nin dokunuşunu kaybetmediğini vurguluyor, ayrıca filmin Ragnarok’a çok benzediğinden bahsediyorlar. Natalie Portman’ın Mighty Thor’u ve Christian Bale’in Gorr’u, Hemsworth’un Odinson rolündeki performansı gibi öne çıkan anlar olarak gösterilirken, görsel efektler ve tutarsız ton düşük puanlar kategorisinde görülüyor. İşte bazı kısa incelemeler:

“Thor: Love & Thunder, temalar ve olay örgüsü noktalarıyla bu şakacı tonu dengelemeye çalışıyor ve sonuçlar birbirini yok ediyor. Bu da bir MCU filminin yüzeysel zevklerinin çoğunu geride bırakıyor.”

“Thor’un Ragnarok’taki daha komedyen yaklaşımının hayranı olmayanlar için Love and Thunder hayal kırıklığı yaratabilir. Bu arada, kendini en güçlü Avenger ilan eden filmin bu yanını görmeyi sevenler hayal kırıklığına uğramayacaklar. Thor: Love and Thunder ismine yakışıyor ve Marvel Sinematik Evreninin bu köşesi için heyecan verici bir gelecek hazırlıyor.”

“Ne yazık ki bu hikaye, düz tabanlı şakalar, tembelce şematik olay örgüsü ve ayrıca yaratıcı çarklarını döndüren bir serinin genel duygusu içinde kayboluyor veya en azından sinir bozucu bir şekilde yeterince gerçekleştirilemiyor.”

Taika Waititi, Love & Thunder’ı Ragnarok’un tekrarı gibi yapmak istemediğini defalarca söylese de, incelemelerden devam filminin en azından üçüncü Thor filmi için işe yaramış olanı kopyalamaya çalıştığı açık. Bununla birlikte Thor: Love & Thunder’ın mizahı, hikayenin daha ciddi bölümlerinin önüne geçecek şekilde planlanmış gibi gözüküyor. Thor: Love & Thunder, birkaç önemli Marvel karakterini oynayan birinci sınıf Hollywood oyuncularından oluşan bir kadro oluşturdu, ancak hepsinden en iyi şekilde yararlanmış gibi görünmüyor.

MCU, Avengers: Endgame’den sonra yeni aşamaya geçiş kısmında, solo filmler ve Disney+’ın Marvel serilerinde hala geleceğinin tonunu bulmaya çalışıyor. Bu arama, Love & Thunder’ın karışık incelemelerinin de kanıtladığı gibi kolay olmayacak. Her halükarda genel fikir birliği, Thor: Ragnarok’tan hoşlananların Thor: Love & Thunder’ı seveceği, biraz farklı bir şey isteyenler, örneğin ölümcül konusuna uygun daha ciddi bir ton bekleyenler ise hayal kırıklığına uğrayabilir.