Asgardlı Tanrı Thor, on yıldan uzun bir süre önceki çıkışından bu yana dünya çapındaki izleyiciler arasında inanılmaz derecede popüler olduğunu kanıtladı. Kaptan Amerika ve Iron Man gibi diğer birçok ünlü eski karakterin aksine Thor, genişletilmiş bir dizi hikaye üzerinde keşfedilmeye en uygun figür olarak benzersiz bir kaliteye sahipti.

Thor, birkaç büyük MCU kahramanıyla aynı özellikleri paylaşsa da karakteriyle ilgili sürekli yeniden değerlendirilme konusunda benzersiz bir fırsata sahip. Kibir, görev ve onur gibi temel özellikleri baştan sona koruyan Steve Rogers ve Tony Stark gibi daha değişmez figürlerin aksine Thor sürekli bir değişim halinde gösterilir. MCU’daki diğer tüm kahramanlardan daha fazla, kişiliği ve davranışı filmden filme değişiyor ve ona tüm serideki en karmaşık karakter ilerlemesini veriyor. Büyüme ve gelişme için dramatik bir potansiyele sahip ve bu yüzden dört solo filmi çekmeye uygun kahramanlardan birisi.

Karakterin doğal büyüme eğilimi birçok filmde değişim gösterdi. Thor’un mistik, ciddi yanını canlandıran ilk filmden sonra Waititi’nin filmi, karakterin komedi yönüne büyük bir etkiyle odaklandı. Bu, daha önce yaşananlara hala sadık kalan karaktere taze ve yenilikçi bir bakış açısı sağladı.

Benzer şekilde Avengers: Infinity War ve Endgame ona gerçek bir trajedi duygusu verdi. Halkının yok edilmesinden ve kardeşinin öldürülmesinden duyduğu öfke bir yana Thanos’u durduramamasının bir sonucu olarak hissettiği travma hem Hemsworth’un performansını hem de Thor’un fiziksel dönüşümünü güzel bir şekilde yansıttı. Rolün mizahi unsurları hala kalırken karakterde büyüme gösteren ve yürek burkan bir gerçekçilik de vardı.

MCU’nun ilk üç Aşamasında gerçekleştirilen unutulmaz karakterlerin zenginliği göz önüne alındığında Thor’u dört solo film alan ilk karakter statüsünde görmek heyecan verici. Bununla birlikte şüphesiz ilginç dörtlemelerde yer alabilecek başka karakterler olsa da örneğin Spider-Man gibi, hiçbiri Thor kadar değişken, çok yönlü ve öngörülebilir değildi. Sonuç olarak Spider-Man’in hikayesi 3 solo film ile sona erdi, ancak karakterin getirdiği başarı çok yüksek olduğu için yeni bir seriye yumuşak yeniden başlatma sağlandı. Thor pek çok farklı şekilde yorumlanabildiği için, dördüncü bir filmi garanti eden ilk Marvel karakteriydi.