Superman ve Thor arasındaki bir karşılaşmada kim kazanır? Bu iki çizgi roman karakteri tam anlamıyla tanrılar ve sırasıyla DCEU ve MCU’nun en ikonik yüzlerinden ikisi. Kendinizi sık sık kimin daha güçlü olduğunu merak ederken bulmuş olabilirsiniz, bu yüzden bu tartışmayı kesin olarak çözmenin zamanı geldi, hadi gelin karakterlerin zayıf ve güçlü yönlerini karşılaştırarak bir sonuca varmaya çalışalım.

Superman, daha bebekken yok edilen Krypton gezegenindendir. Babası Jor-El’in son eylemi genç Kal-El’i bir kaçış kapsülü içinde Dünya’ya göndermekti. Küçük uzaylı gezegenimize indiğinde, Martha ve Jonathan Kent tarafından evlat edinilir, ancak kısa süre sonra Clark’ın adını verdikleri gibi Dünya’nın düşük yerçekimi ve güneşimizin gücü sayesinde insanüstü yeteneklere sahip olduğu ortaya çıkar.

Thor ise yıldırım tanrısıdır ve uzaydan gelen Viking benzeri savaşçılardan oluşan bir ırk olan Asgard’ın tahtında ilk sırada yer alır. MCU zaman çizelgesinde Thor sihirli çekici Mjölnir’i iyi bir şekilde kullanmaya başlar. Peki o Superman’i yenebilir mi?

Superman’in Güçlü Yönleri

Dürüst olalım, Superman hemen hemen her şeye sahip, değil mi? Her zaman uçabilir ve ayrıca gerçekten çok hızlı koşabilir. Sadece bu değil, aynı zamanda inanılmaz bir görme ve işitme ile insanüstü duyulara sahip. Tüm bunlar temelde Çelik Adam’dan saklanmanın olmadığı anlamına gelir.

Bu olağanüstü yetenekler herhangi bir kahraman için yeterli olabilir ancak Superman’in dolabında daha da fazlası var. Aynı zamanda çılgınca güçlü, binaları bile kaldırabiliyor. Bu yeterli değilse gözlerinden lazer ışınıda saçabiliyor. Basitçe söylemek gerekirse Superman’den kaçamaz ve saklanamazsınız. Bu adama gerçekten zarar vermek için yapabileceğiniz hemen hemen hiçbir şey yok.

Thor’un Güçlü Yönleri

Thor’un emrinde de oldukça çeşitli beceriler de var, ancak bu güçlerin çoğu bu özel çekici aracılığıyla kanalize ediliyor. Mjölnir Thor’un ana silahıdır, kaba kuvveti ve bumerang benzeri nitelikleriyle düşmanlarını mahveder ve aynı zamanda ona gökyüzünde uçma yeteneği verir.

En önemlisi belki de Mjölnir, onu kullanan herkesin dünyalar ve galaksiler arası bir köprü olan Bifrost’u çağırmasına izin verir. Dolayısıyla Thor’un başka bir gezegene gidip büyük bir savaş için biraz mühimmat alması gerekiyorsa, efsanevi gökkuşağı köprüsü bunu mümkün kılacaktır.

Thor filmlerinde gördüğümüz gibi, Thor bir çekiçten çok daha fazlasıdır. Ragnarok’ta Mjölnir yok edilir, ancak Thor sonunda güç onun içinde olduğu için gök gürültüsü ve şimşeğin vahşiliğini onsuz serbest bırakabileceğini keşfeder. Bunu onun doğal gücüne ve savaşçı zihniyetine ekleyin, Superman şimdi terliyor olabilir.

Superman’in Zayıf Yönleri

Süpermen neredeyse yenilmez gibi görünebilir, ancak her şeyde olduğu gibi onunda bazı zayıf noktaları vardır. Onu yenecekseniz, farkında olmanız gereken en büyük güç açığı ana gezegeninden bir madde olan Kryptonite’tir. Maddeyi koklasa bile temelde tüm güçlerini bir süreliğine kaybedecektir.

Gördüğünüz gibi Superman Dünya’nın düşük yerçekimi atmosferinde güçlü, en iyi durumda olması için tam olarak bu ortama ihtiyacı var. Onu gezegenimizden uzaklaştırırsak oldukça normal bir adam olur.

Ona karşı kullanılabilecek görünüşte olumlu bir başka özellik, Superman’in doğasında bulunan yardımseverlik ve şiddete karşı şaşırtıcı bir isteksizliktir. Elbette her fırsatta kötülüğü düzeltmek istiyor, ancak Superman genellikle rakiplerine öldürücü bir darbe indirme konusunda isteksizdir. (Bunu Zod’un kırılan boynuna söyleyin.)

Thor’un Zayıf Yönleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, çekicini ortadan kaldırırsanız Thor çok daha hafif bir tehdit haline gelir. Mjölnir kime layık olursa olsun, ona Thor’un güçlerini bahşeder. Bu olmadan kahramanımız kendi fiziksel gücüne çok daha fazla bağımlıdır.

Muhtemelen Thor’un ana zayıflık kaynaklarının tümü kafasında bitiyor. Düşünceleri gerçekten iyiyken elinden gelenin en iyisini yapan bir kahramanken MCU filmlerinde gördüğümüz gibi, başarısız olduğunda yaşanan şeyler onu çok etkiliyor. Asgard Prensi’nin kafasının içerisine girebilirsen, onu alt etme şansın çok yüksek denilebilir.

Loki’nin manipülasyon taktikleri, babasının bazı sert gerçekleri onun yüzüne vurması veya Thanos’u ele geçirdiğinde kafasına vurma şansını kaçırması olsun, Thor duygularını bazı durumlarda pek iyi idare edemiyor. Bu, onun pervasızca hareket etmesine ya da bir insanüstüne karşı savaşmak için iyi olmayan bir depresyon çukuruna dönmesine neden olabilir.

Superman vs Thor: Savaşı Kim kazanır?

Burada taraflı ve kötü niyetli olmak istemiyoruz, ancak bu dövüşün kazananı birkaç temel faktöre bağlı. Bu hesaplaşma Dünya’da gerçekleşirse Superman’den başka kazanan göremeyiz. Thor’u güç, hız ve özel yetenekler içinde yenebilir.

Ancak Thor’un kazanabileceği birkaç yol var, Superman’in zayıf tarafına karşı akıllı olduğu ve savaşa biraz Kriptonit getirdiği veya savaş sırasında Bifrost’u elde etmek için geçidi çağırdığı bir durumu hayal edelim. Yetenekleri elinden alınmış bir Superman, yıldırım tanrısı ile boy ölçüşemez.

Nihayetinde savaşı Dünya gezegeninde sahnelersek ve süper kahramanların savaş alanını terk etmelerini engellersek Superman zaferinden başka bir şey göremeyiz. (Thor ödevine yukarıdaki gibi güzelce çalışmamışsa.)