Stormbreaker, bir yıldızın tüm gücünü alarak Nidavellir’deki Groot sayesinde yaratıldı. Silahın bir kabzaya ihtiyacı vardı ve bu yüzden Groot, Thor’un yeni bitmiş bir silahla hayatta kalmasına yardımcı olmak için kendi kopmuş kolundan bir tane kabza yarattı ve hala Thor: Love and Thunder’da gösterildiği gibi bu sap Groot’un bazı kalıntılarını içeriyor.

Thor: Love and Thunder’da Stormbreaker’ın kendine ait bir aklı var gibi görünüyordu. Filmdeki bazı komik anlar, Thor’un Stormbreaker’dan bin yıl önce kullandığı güçlü bir silah olan Mjolnir’i izlerken baltanın yavaşça yaklaşmasını içeriyor. Ayrıca Thor’un silahı Stormbreaker, filmde garip bir şekilde Mjolnir’e karşı insansı kıskançlık belirtileri gösteriyor. Peki ya bu kişilik nereden geliyor?

Öncelikle şunu belirtelim, bu balta kesinlikle yepyeni bir Groot oluşturmuyor veya oluşturmayacak, ancak ergen davranışı nedeniyle Baby Groot’un kolundan etkilenme belirtileri gösteriyor.

Yakın tarihli bir röportajda yönetmen Taiki Waititi, “Stormbreaker’ın Groot’un kolundan yapıldığını hatırlamalısın… Biraz ergenlik ve değişimlerden geçiyormuş gibi hissetmesi gerekiyordu.” diye belirtiyor. Waititi’nin söylemi, Groot’un kişiliğinin bir kısmının silaha taşındığı, silahın kendi hislerine sahip olduğu ve onu sadece bir silah değil, bir karakter haline getirdiği yönünde.

Galaksinin Koruyucuları’nda Groot’un haricinde arta kalan hiçbir parçanın büyüyemediği, ancak bir fideden yetiştirilmesi gerektiği gösterildi. Stormbreaker’ın kıskançlığı, genç bir Groot tarafından yaratılmasından geliyor ve bu yüzden filmde bu kadar insansı bir hal alıyor. Fide olayını gerçekleştirmeden yeni bir Groot yetiştiremese de, bitkinin kendisi şimdilik hala hayatta.