Tobey Maguire’ın Örümcek Adam’ında orijinal olarak Sam Raimi’nin yönettiği üçlemesinde organik ağlar yerine mekanik ağ atıcılar vardı, ancak bu seçim çekimler sırasında bir noktada önemli ölçüde değişti. Süper kahraman ve çizgi roman filmleri genel olarak 1990’larda patladı ve sonuçları 2000’de X-Men, 2002’de Spider-Man ve 2005’te Batman Begins ile bir evrime yol açtı, hepsi günümüz süper kahraman türüne katkıda bulundu. Yine de Örümcek Adam, karakterin tüm dünyadaki çocuklar ve yetişkinler arasında doğuştan gelen popülerliği nedeniyle zirvedeydi.

Raimi’nin Örümcek Adam filmleri, Marvel Comics’teki karakterin kim olduğunu ve inceliklerini kaçırmadan filmleri genel izleyicilere çekici kılmaya yetecek kadar değişiklikle birlikte, kaynak materyalin cesur uyarlamalarıydı.

En büyük değişiklik Örümcek Adam’ın ağ atıcılarıydı. Çizgi romanlarda Peter Parker bileklerine takabildiği ve böylece New York City’de dolaşmasına izin veren mekanik ağ atıcılar icat eder. Ağ atıcılar Spider-Man’e özeldir, radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılmış olması kendi ağlarını da oluşturabileceği anlamına gelmiyordu, en azından 2002’deki Spider-Man’e kadar durum böyle değildi.

2001’de, E3 sırasında Spider-Man’in erken bir tanıtım/teaser fragmanı gösterilmişti. Tobey Maguire’ın Spider-Man’inin mekanik ağ atıcılar giydiği kısa bir sahne gözüküyordu ve böylece Raimi’nin üçlemesindeki Peter Parker’ın organik ağ atıcıları olmayacağı doğrulanmıştı. Yapım aşamasında ise bu planın ne zaman değiştiği belli değil, ancak senarist David Koepp’e göre organik ağ atıcı düşüncesi James Cameron’un fikriydi. Koepp o zamanlar yaptığı işlerle büyük sükse yaratan yönetmenin karaktere kişisel bakışını beğenmişti.

Ağ atıcılarının gözüktüğü ufak bir kesit

Çekimler sırasında işler sürekli değişebilir, bazen hikayeden parçalar kesilir veya karakterler atılıp çıkarılır, yani süper kahraman filmleri için bolca ince ayar yapılabilir. Zaten Maguire’ın Örümcek Adamı için daha önce kaybolduğu düşünülen, ancak birkaç yıl sonra restore edilip YouTube’a yüklenen 2001’deki E3 teaser fragmanı karakterin mekanik ağ atıcılarını daha yakından gösteriyordu.

Sonuç olarak film yayınlandığında bazı şeyler değişmiş olsa da mekanik ağ atıcılar Andrew Garfield ve Tom Holland’ın yinelemelerinde geri döndüler ve her ikisi de karakterin çizgi roman versiyonuna bu konuda daha sadık kalmayı başardı.