Tom Cruise’un orijinal Top Gun’da Pete ‘Maverick’ Mitchell’i son olarak oynamasından 30 yıl sonra, oyuncu nihayet uzun zamandır beklenen (ve uzun zamandır ertelenen) devam filminde ikonik rolüne geri döndü. Top Gun: Maverick, Joseph Kosinski tarafından yönetiliyor ve Cruise’un Maverick’ini, Goose’un oğlu Rooster liderliğindeki yeni nesil pilotlara liderlik ettiği başka bir tehlikeli görev için geri getiriyor.

Filmin dağıtımını üstlenen Paramount uzun zamandır umduğu dileğine kavuştu ve Top Gun: Maverick şu anda 2022’nin en büyük gişe başarı öyküsü konumunda yer alan filmlerden birisi. Yapım hafta sonu açılışında aşırı yüksek performans göstererek yurt içinde (ABD) 160 milyon doların üzerinde hasılat elde etti. Bununla birlikte Top Gun: Maverick’in gerçek başarısı, filmin bir hafta sonundan öteki hafta sonuna gözle görülür bir şekilde izleyici kaybetmediğinde görüldü. Cruise’un devam filmi hem yurtiçinde hem de dünyada yılın en çok hasılat yapan filmi olurken aynı zamanda yıldızın ilk milyar dolarlık filmi oldu.

Puck News’in yayınladığı yeni bir rapora göre Cruise, sözleşmesi nedeniyle Top Gun: Maverick’ten 100 milyon dolara yakın gelir elde edebilir. Filmin çıkışı Cruise’a temel maaş olarak 12,5 milyon dolar ödetti, ancak aynı zamanda filmin hasılat brütünün yüzde 10’unu (belirli kilometre taşlarında yüzdesini artırarak) gelir elde edeceği açıklandı. Yıldıza sunulan bu ödeme, Paramount 125 milyon dolar kazanana kadar başlamayacak. Ancak bu Cruise’un milyar dolarlık filmi için bir sorun olmayacak, çünkü sinema performansı ile filmin kiralama ve akışta ne kazanacağı az çok biliniyor.

Paramount, bu yıl gişede büyük bir başarı elde ediyor ve Hollywood, son gişe rekorları kıran filmlerinin sinema sektörünün pandemi öncesi forma geri döndüğünün bir başka işareti olmasından genel olarak memnun.

Uzun yıllar Top Gun 2 yapmayı reddettikten sonra, Cruise’un Pete Mitchell karakterine dönüşü hayranlar için beklenmedikti. Top Gun: Maverick’in incelemeleri hem bu yılın hem de oyuncunun kariyerinin en iyileri arasında yer alıyor, çünkü film neredeyse evrensel olarak beğenildi ve kalabalıkları memnun eden bir gişe rekorları kırıyor. Aksiyon/uçuş sekanslarının da inanılmaz derecede heyecan verici olduğu kanıtlandı ve kanıtlanmaya devam ediyor.