Yakın zamanda yapılan bir ankette Tom Hardy, anlaşılmakta en çok zorluk çekilen aktörler listesinin başında yer aldı. Tom Hardy, Hollywood’un kendine özgü önde gelen adamlarından biridir ve genellikle sıra dışı oyunculuk seçimleri yaparak sürekli ön plana çıkar. Sony’nin Venom serisindeki Eddie Brock olarak oynadığı ve giderek artan daha yüksek maaşı sayesinde önemli bir yıldız gücüne sahip.

Preply tarafından yapılan yeni bir anket, özellikle yabancı kesimin Tom Hardy’nin diyaloğunu anlamak için diğer tüm oyunculara göre daha fazla zorlandığını ortaya koydu. Anket, başta Amerikalıların film ve dizilerde altyazı kullanımını ölçmek için yapıldı, ancak daha sonra böyle bir sonuca evrildi. Onlara göre orijinal dilde diyaloğu anlaşılamayan en büyük aktör Tom Hardy. Ayrıca alt yazıları en sık kullanan demografinin %70 ile Z Kuşağı olması dikkat çekti. Bunun birkaç nedeni olabilir, toplu taşımada akıllı cihazlarından dizi izleyenlerin artması, altyazıların izleyicilerin dikkatini çekmesine, olay örgüsünü kavramasına yardımcı olması ve işitme güçlüğü çekenlere veya yeni bir dil öğrenenlere yardımcı olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Altyazılı olarak en çok izlenen 5 dizinin tamamı İngiltere merkezli olduğundan, Birleşik Krallık’tan gelen aksanlar yabancılar için en zor anlaşılan dil gibi görünüyor. Hardy, elbette yabancıların anlayamadığı ünlüler listesinde yalnız değil. Onu Sofia Vergara, Arnold Schwarzenegger, Johnny Depp, Jackie Chan ve İngiltere doğumlu aktörler Sean Connery, Benedict Cumberpatch, Michael Caine ve James McAvoy takip ediyor.

Seyirciler Hardy’yi ekranda izlemekten zevk alsalar da, onu anlamakta yalnız olmadıklarını bilmenin rahatlığını yaşayabilirler. Sonuç olarak ülkemizde dublaj seçeneği hala popülerliğini koruyor ve bizim böyle bir derdimiz yok.