Tom Hiddleston, Thor filmlerinde baş kahramanın üvey kardeşi ve baş düşmanı olarak ilk kez tanıtıldığı 2011’den beri Loki’yi oynuyor. O zamandan beri altı MCU filminde rol aldı ve 2021’de kendi spinoff Disney+ dizisine sahip oldu. Hayranlar uzun zamandır Loki’nin rol aldığı film veya dizilerin birinde resmi olarak ortaya çıkacağını umuyorlardı. Sonuç olarak Loki dizisiyle bu meselelerde kapanmış oldu.

Söz konusu bu itiraf, Loki ile Loki’nin kadın versiyonu olan Sylvie arasındaki bir konuşma sırasında geldi. İkili, hayatları hakkında birbirlerini sorguluyorlardı ve alternatif bir evrende doğmuş olsalardı ne olabileceklerini merak ediyorlardı.

Konu aşk hayatlarına geldiğinde ise Sylvie, Loki’ye “Peki ya sen? Prenssin sen. Elbette birkaç prenses olmuştur. Ya da belki de bir prens.” diye soruyor. Bir süre sessiz kalan Loki, o bilindik gülümsemesi ile “İkisinden de biraz,” diye cevaplamıştı.

Bahsi geçen bu bölüm geçen yıl yayınlanırken, Hiddleston The Guardian ile yaptığı yakın tarihli bir röportajda Loki’nin bu çıkışının kendisi ve dizinin yaratıcıları için olduğu kadar hayranlar için de anlamlı olduğunu umduğunu paylaşıyor. Açıklaması kutlama niteliğinde olsa da, Marvel’in queer karakterler yazma konusunda kat etmesi gereken çok uzun bir yol olduğu ve bunun küçük bir adım olduğunu da kabul ediyor. Hiddleston ayrıca Loki’nin bu sahnesinin çok kısa olduğunu, insanların bunu kolayca gözden kaçırmış olabileceğini de kabul ediyor.

Umarım Loki’nin biseksüel olarak ortaya çıkması bunu fark eden insanlar için anlamlı olmuştur. Bu küçük bir adımdı ve daha gidecek çok yol var. Ama kesinlikle hepimiz için önemliydi.

Loki’nin bu detaylarla ortaya çıktığı bölüm yayınlandıktan sonra dizinin hayranları ve yaratıcıları MCU’nun ilk queer kahramanını oldukça iyi benimsedi. Ancak bazı hayranlar Loki’nin bu temsilinden de hayal kırıklığına uğradığını belirtti, çünkü onlara göre dizi iki cümlelik bir konuşmanın ötesinde karakterlerin cinsiyetini veya cinselliğini derinlemesine incelemedi.

Loki’de atılan küçük adımlara rağmen Marvel yaratıcıları çizgi romanlarda queer olan karakterleri filmlerde ve dizilerde daha hafifletilmiş versiyonlarına dönüştürme modelini sürdürdüler. Son zamanlarda birçok hayran Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ta America Chavez’i gördüğünde hayal kırıklığına uğradığını belirtti. Örnek olarak çizgi romanlarda America, iki annesi olan bir lezbiyen ancak filmde cinselliğinden hiç söz edilmiyor ve izleyicilerin anne babasını gördüğü çok kısa bir sahne bile var. Bu istekler şimdilik dur durak bilmiyor fakat Marvel’ın bu konuda adım atmak istediği oldukça aşikâr