Top Gun: Maverick resmi olarak 2019’dan beri küresel gişede 1 milyar doları aşan ikinci film oldu. 1986’nın sevilen Top Gun’ının yeniden uyarlaması olan film, Tom Cruise’un ateşli pilotu Pete “Maverick” Mitchell’in dönüşünü bizlere gösteriyor.

Top Gun: Maverick hem izleyicilerden hem de eleştirmenlerden neredeyse evrensel olarak olumlu eleştiriler aldı ve birçoğu etkileyici hava muharebe sahnelerini övdü. Yönetmen, daha önce film için 800 saatten fazla çekim yaptıklarını ve oyuncuların gerçek savaş uçaklarının kokpitindeyken kendilerini çekebilmeleri için önemli bir eğitim almaları gerektiğini belirtmişti.

Deadline’ın yeni bir raporuna göre Top Gun: Maverick, küresel gişede resmi olarak 1 milyar doları geçerek geçen yıl Spider-Man: No Way Home’dan sonra ve 2019’dan bu yana bunu başaran ikinci film oldu. 1 milyar dolar hasılat yurt içinde kazanılan 521.7 milyon doları ve uluslararası piyasalardan 484.7 milyon doları içeriyor. Hem Top Gun: Maverick hem de Spider-Man: No Way Home, Avengers: Endgame’in 2019’da vizyona girmesinin ardından gişe rekorları kırma noktasında etkileyici dönüm noktasına ulaşan nadir filmler olarak kayda geçti.

Tom Cruise’un pazarlaması hiç şüphesiz gişede Top Gun: Maverick’e yardımcı olsa da, film aynı zamanda güçlü incelemeler ve çok olumlu ağızdan ağıza konuşmalara sahip. Top Gun: Maverick şu anda filmin genel olarak kötü incelemelerine rağmen dünya çapında 700 milyon doların üzerinde kazanılan ve iyi performans gösteren başka bir eski devam filmi olan Jurassic World Dominion ile rekabet ediyor.


Sinema salonları Koronavirüs pandemisinin getirdiği kısıtlamalar altında son birkaç yıldır mücadele ederken, Top Gun: Maverick’in rekor kıran performansı en azından birçok izleyici için gişe rekorları kıran filmlerin geri döndüğünü ve her zamankinden daha iyi olduğunu gösterebilir.