Disney’in yeni piyasaya sunduğu Evde Tatlı Evde Tek Başına’nın son filmiyle beraber artık en iyiden en kötüye doğru sıralanacak altı filmi var. Chris Columbus tarafından yönetilen Home Alone adlı ilk film 1990’da gösterime girdi. İki yıl sonra neredeyse tüm orijinal oyuncularla birlikte yayınlanan bir devam filmiyle anında bir klasik haline geldi. Bu filmleri, çoğu tamamen yeni oyunculardan oluşan dört film daha izledi.

Her Evde Tek Başına’nın oldukça benzer bir önermesi vardır: Hırsızlar bulunduğu yere girmeye çalışırken, bir çocuk ebeveyn gözetimi olmadan bir şekilde evde yalnız (ya da bir yerde yalnız) bırakılır. Çocuk, kendini sevecen derecede beceriksiz hırsızlara karşı savunmak için özenle hazırlanmış tuzaklar kurar. Sonunda kötü adamlar, terk edilmiş çocuğun ebeveynleri eve dönüp bolca özür dilemeden kısa bir süre önce yakalanır.

Evde Tek Başına 2, ilk Evde Tek Başına’daki olayların ardından iki hırsızı hapse atan çocuktan intikam almaya çalışan kişilerin hikayesine odaklandı. Evde Tatlı Evde Tek Başına ise, çalınan bir eşyayı geri almaya çalışan bir çift hakkında gerçekleşen olayları takip ediyor. İlk iki film Noel klasiği olarak kabul edilir ve yılda birkaç kez televizyonda yayınlanırken, diğer başlıkların çoğu oldukça unutulabilir bir şekilde yayın hayatına devam etti. Halk dilinde geriye kalan filmler büyük ölçüde tamamen kötü olarak kabul edildi. İşte en beğenilmeyenden, en beğenilen Evde Tek Başına Filmleri:

  • Evde Tek Başına 4
  • Evde Tek Başına: Tatil Soygunu
  • Evde Tek Başına 3
  • Evde Tatlı Evde Tek Başına
  • Evde Tek Başına
  • Evde Tek Başına 2: New York’ta Kaybolmak

Bu filmlerin pek çok ikonik kısmı var. Genel olarak hepsinin hikayesi aynı mantıkta ilerler ve listede ilk 2 sırada zaten kült haline gelmiş filmler var. Bu yılbaşında farklılık olsun derseniz listenin geri kalan kısmında bulunan filmlere göz atabilirsiniz.