Netflix, 2018’de Marvel dizilerini hayranları şaşırtacak şekilde teker teker iptal etmeye başladı. İptalin nedeni başlangıçta belirsizdi ve kimilerine göre bu kararın nedeni nispeten başarılı olan bu seriyi Netflix’e kaptırmamaktı. Bununla birlikte birkaç yıl sonra her şey dahada netleşmeye başladı, son zamanlarda bunun temel olarak Disney’in Disney+’ta başlatmayı planladığını ve Marvel’ın tüm dizi projelerini orada birleştirmek istediği belirtildi.

Yine de Marvel evreninin hayranları savunucuların bireysel ve kolektif hikayelerinin devam etmesinin bir yolu olduğu konusunda umutlu kaldı. Son zamanlarda hem D’Onofrio’nun Kingpin’i hem de Charlie Cox’un Matt Murdock’unun sırasıyla Hawkeye ve Spider-Man: No Way Home aracılığıyla MCU’da ortaya çıkmasıyla yeni bir umut ışığı oldu. Ancak şimdi Disney, evrenin bu köşesini Kevin Feige’in ana serisine dahil etmek için hamle yapıyor gibi görünüyor, çünkü yepyeni bir rapor stüdyonun tüm bu dizilerin haklarına sahip olduğunu gösteriyor.

Deadline’a göre Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage, The Punisher, Iron Fist ve The Defenders için Netflix’in lisansı artık sona eriyor ve ardından Disney bu haklara tekrar sahip olacak. Şirket bu dizilerle ilgili planları konusunda ağzını sıkı tutsa da yakın zamanda nerede yayınlanacakları belli olabilir.

Bu sabahın erken saatlerinde Netflix, abonelerine Daredevil, Jessica Jones ve diğerlerinin önümüzdeki ay platformdan ayrılacağını bildirdi. Hala ne kadar popüler olduklarını özellikle Daredevil’e olan ilginin yeniden artmasını düşünürsek bu hayranlar için büyük bir sürpriz oldu. Marvel karakterlerinin hak durumunu yakından takip edenler bunun MCU açısından ne anlama geldiğine dair hemen çeşitli teoriler üretmeye başladılar. Şimdi tartışılan bu rapora göre Feige ve ekibinin Savunucular için bir şeyler hazırladığı fikri daha da destekleniyor.

Muhtemelen Disney bu yapımları rafa kaldırmayacak, çünkü onlar için hala bir izleyici kitlesi olduğunu çok iyi biliyor. Ancak onları Disney+’ta yayınlamak yerine Hulu’ya da eklemeyi seçenekler arasına ekleyebilirler.