Ukrayna devet başkanı Vladimir Zelenski, bir zamanların oldukça popüler komedi dizisinde şu anda bulunduğu konumu rol icabı gerçekleştiriyordu. Fakat zaman geçtikçe rol icabı başladığı bu yolda 2019 tarihinde gerçekten başkan olarak seçildi ve şu anda 44 milyon nüfusa sahip Ukrayna’da Ruslar’a karşı direniş sergiliyor.

“Halkın Hizmetkarı” adlı dizisinde ülkesindeki yolsuzluklara sert bir dille karşı çıktığı videosu internette popüler olunca bir anda Cumhurbaşkanı olan mütevazı bir tarih öğretmeni rolünü canlandırmıştı. Dizi gerçeğe dönmüş olacak ki 2019 yılında NATO ve AB’ye katılma, Doğu Ukrayna’da barış sözü verdiği vaatlerle yüzde 73 ile Cumhurbaşkanı seçildi.

Zelenski’nin geçmişi dizi ve filmlere kadar uzanıyordu. Komedi gösterileri için senaryolar yazan Zelenski, birçok televizyon programında gözüktükçe Ukrayna’nın en popüler yüzlerinden biri oldu. İşte Ukrayna Devlet Başkanı’nın rol aldığı dizi ve filmler.

Love İn The Big City (2009)

New York’ta geçen filmin başrolünde tahmin edebileceğiniz üzere Vladimir Zelenski yer alıyor. 2009 yapımı romantik komedi türü bu filmi Maryus Vaysberg yönetti. Zelenski bu filmde bir diş hekimini canlandırmıştı.

Rzhevsky Versus Napoleon (2012)

Rzhevsky Versus Napoleon filmi 19. yüzyılın başında Rusya’da geçmektedir. Filmde yer alan Napolyon Avrupa’yı fethetmiş ve Moskova’yı ele geçirmiştir. Vladimir Zelenski ise filmde Napolyon’u canlandırmıştır.

8 First Dates (2012)

Vera bir yıldız, Nikita ise veterinerdir. Eğlenceli bir akşam sonrası Vera, Nikita ile aynı yatakta uyanır. Bunun partinin yüzünden olduğunu düşünür ve farklı yönlere giderler. Ancak ertesi sabah her şey tekrar eder.

Love In Vegas (2014)

Tatile çıkmış bir kadın, çocuğuyla baş başa kalmış bir baba. Onları bekleyen karmaşık maceralar ise uzunca sıralanmış halde.

Servant Of People (2015-2019)

Servant of the People dizisi Vladimir Zelenski tarafından yazılan ve hayata geçirilen siyaseti konu alan bir komedi dizisidir. 30’lu yaşlarında bir tarih öğretmeni olan Zelenski, öğrencilerinden birinin çektiği bir videonun viral olmasının ardından beklenmedik şekilde Ukrayna Devlet Başkanı seçilir. Aslına bakacak olursak herşeyin başlangıcı, Zelenski’nin kariyerini oluşturan yapım Servant Of People yani halka hizmettir.