Ultron ve Thanos, MCU’nun en popüler düşmanlarından bazılarıdır. Sonsuzluk Taşları, MCU’nun ilk üç aşamasında çok önemli öğelerdir ve hem Ultron hem de Thanos’un varlıkları için önemli bir yere sahiptir. Bununla birlikte taşların kendileri kullanıcıya olağanüstü yetenekler verirken, her iki düşman da onlarsız zorlu rakipler olacaktır.

Tony Stark ve Bruce Banner tarafından Dünya’yı dünya dışı tehditlerden korumak için yaratılan Ultron, Avengers: Age Of Ultron olayları sırasında etkinleştirildikten sonra soykırıma uğrayan bir yapay zeka robot türüdür. İlk robot gövdesi, Tony Stark’ın Iron Man zırhlarına benzeyen bir yapıdyadı, son derece güçlüydü. Ancak nihai bedeni vibranyumdan yapıldı ve onu daha da ölümcül yaptı. Iron Man gibi Ultron da ellerinden itici ışın benzeri patlamalar ateşleyebilir ve çok daha fazlasını istediği şekilde kullanabilirdi. Thanos, Ultron’un aksine bir Titan. Olağanüstü fiziksel güce ve dayanıklılığa sahip, neredeyse soyu tükenmiş bir insansı uzaylı türü. Thanos’un birçok kişi tarafından evrendeki en güçlü varlık olduğuna inanılıyordu, bu da onun diğer Titanlardan çok daha güçlü olduğunu gösteriyordu.

Ultron, Avengers ile defalarca savaştı ve aynı anda birden fazla kahramanla savaşırken bile zorlu bir rakip olduğunu kanıtladı. Ultron, ilk gerçek bedeninde, AI’sını anında yeni bir vücuda taşımasına rağmen, Kaptan Amerika veya Demir Adam gibi Yenilmezler tarafından sıklıkla hasar gördü veya yok edildi. Ancak vibranyum formundayken çok daha zorlu bir rakipti. Thanos Avengers: Infinity War’ın çoğunda Sonsuzluk Taşlarını kullandı, ancak gücünün belki de en iyi göstergesi Endgame’deydi. Kaptan Amerika, Thor ve Demir Adam ile savaştığı yerde onu güçlendiren herhangi bir taş olmadan üçünü kolayca alt etti. Bu, Thanos’un taşlar olmadan bile Ultron’u yeneceğini açıkça ortaya koyuyor gibi.

MCU’da gösterildiği gibi, vibranyum evrendeki en dayanıklı maddelerden biridir ancak sınırları vardır. The Vision’ın Zihin Taşının enerji ışını, Iron Man’in tek ışını ve Thor’un yıldırımının birleşimi, Ultron’un metal gövdesinin yavaş yavaş erimesine neden oldu. Thanos’ta ise olaylar daha farklı, Endgame’de Avengers’a karşı verdiği mücadelede çift ​​bıçaklı kılıcı tekrarlanan darbelerle Kaptan Amerika’nın kalkanını yok etti. Bire bir dövüşte Thanos, Ultron’un zırhlı vücudunu kolayca kırabilir ve onu yok edebilirdi.

Ultron’un silahları Stark ve Chitauri teknolojisini birleştiriyor, enerji patlamaları ölümcül olsa da Thanos’u yenmek için hala yeterli olmayacaktı.
Demir Adam Thor ile güçlerini birleştirip Thanosa karşı çok güçlü ışın yolladı ancak Thanos bunu tek hamlesinde savurmayı başardı. Ultron Yenilmezler için bir tehdit olabilir ama Thanos’la boy ölçüşemez bir karakter olduğu ortada. Peki ya sizin görüşleriniz nedir?