Ömrü boyunca sinema aşığı olduğunu söyleyen Quentin Tarantino, kariyerine özel mizah ve estetik anlayışını sergileyen 1992 polisiye gerilim filmi Rezervuar Köpekleri ile bağımsız bir film yapımcısı olarak başladı. Film kritik anlamda bir başarıydı ve Tarantino’nun Hollywood’a ulaşma başarısının başlangıcıydı. Çalışmaları yüzünden birçok ödül aldı ve neslinin en etkili yönetmeni olarak seçildi.

Ünlü yönetmen yeni kitabının tanıtımını yaparken süper kahraman filmlerinin sinema endüstrisindeki mevcut hakimiyetine yönelik duygularını açıkça dile getirdi. Tarantino’ya MCU yönetmenleri listesine katılmak isteyip istemediği sorulduğunda sert bir tepki verdi. MCU yönetmenlerini “kiralık” olarak nitelendirdi ve onlardan biri olmadığını belirterek seriyi daha da eleştirdi.

“Bunları yapmak için kiralık biri olmalısın. Ben kiralık birisi değilim. Ben iş aramıyorum.”

Tarantino, MCU’yu Eleştiren Yönetmenler Kervanına Katılan En Sonuncu Kişi

Tarantino’nun sözleri Marvel hayranları için sert görünebilir, ancak o devasa seriyi eleştiren ilk film yapımcısı değil. Aynı şekilde Martin Scorsese, 2019’da MCU’yu sinema sektörünün dışında tutarak ağır bir dille eleştirmmişti. Scorsese’nin sözleri her iki taraftan da tepkilere yol açtı ve Hollywood yönetmenlerinin çoğu bu fikire tek tek katılmaya başladı.

MCU hayranlarının bu tür eleştirilere karşı seriyi savunması beklenebilir bir durum, ancak Tarantino’nun eleştirisinin nereden geldiğini düşünmek bir bakıma mantıklı olabilir. Kevin Feige’in MCU ile asıl amacı birleşik bir hikaye yaratmak olduğundan, doğal olarak Marvel yönetmenlerinin bireysel sesleri bağımsız yapımlarda olduğu kadar belirgin olmayacak. Bu yönetmenlerin ana evrende olduklarından emin olmaları gerekiyor, örneğin Chloé Zhao’nun 2021 Eternals filmi gibi serinin ve evrenin tonundan çok uzak olan MCU filmleri izleyiciler tarafından zayıf bir şekilde ele alındı. Siz kimin bakış açısını doğru görüyorsunuz?