Geliştirme aşamasında yıllar geçirdikten sonra, James Cameron’ın 2009’da gişe rekorları kıran devasa filminin ilk devamının Aralık ayında gösterime girmesi bekleniyor. Film, yapım teknolojisinin sınırlarını zorlamasıyla tanınan bir yönetmen olan James Cameron tarafından yönetiliyor. Avatar 2’nin en merak edilen yönü ise benzersiz ve sürükleyici deneyim yaratmayı umduğu Pandora’nın sualtı dünyalarına yeni bir bakış sunması. Cameron bu sahneleri çekmek için deyim yerindeyse yeni bir teknoloji yaratmak zorunda kaldığını belirtti.

Bu nedenle Cameron’ın yeni filminde neler yaptığını görmek başlıca büyük ilgi gördü, ancak Disney fragman yayınlama stratejisi konusunda çok kasıtlıydı. Stüdyo, CinemaCon 2022 sunumu sırasında ilk Avatar 2 fotoğraflarını gösterdi ve bu yalnızca katılımcılar için geçerliydi. Ardından Disney’in yeni destek direği Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ın gösterimlerine eklenen Avatar: The Way of Water fragmanı yalnızca belirli sinemalarda oynatıldı. Sonunda uzun zamandır beklenen önizleme çevrimiçi olarak yayınlandı.

Fragmanı görüntüleyemiyorsanız buraya tıklayın.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Avatar 2 teknik açıdan oldukça başarılı gözüküyor, filmin son teknoloji görsel efektleri ile fragmanın ana çizimi oldukça uyumlu. Pandora evreni her zamanki gibi büyüleyici olmaya devam ediyor ve Cameron izleyicileri su altına çekerken bu dünyanın daha fazlasını görmek heyecan verici olacak. Fragmanda aksiyonu belirten çok az şey var. Teaser bunun yerine pazarlamanın ilk aşamalarında Pandora’nın güzelliğini vurgulayarak sakin ve barışçıl bir yaklaşım benimsiyor. Ancak sonlara doğru Jake’in elinde silahla görülmesinin de gösterdiği gibi, hala tehdit ve tehlike ipuçları filmin ana odağını kapsayacak gibi gözüküyor.

Bu ilk görüntülerle beraber Avatar: The Way of Water hikayesi hakkında pek bir şey bilinmiyor. Görünüşe göre “aile” bu devam filminde öne çıkan bir tema olacak. Orijinal Avatar görsel efektleriyle çok olumlu eleştiriler alırken, anlatı yaygın olarak zayıf unsurlardan biri olarak görülüyordu. Umuyoruz ki bu yeni film anlatı açısından daha güçlü, izleyicilerin dünyaya ve karakterlere daha fazla bağlanmasını sağlayan türden bir hikaye içerecek.