Uyarı: Bu yazı Venom: Let There Be Carnage hakkında spoiler içermektedir.

Marvel’in film hakları, deşifre edilmesi zor olabilecek karmaşık bir lisans anlaşmalarının bütününe sahiptir, büyük Avengers karakterlerinin çoğu artık Disney şemsiyesi altında bulunurken, birkaçı hala Sony’ye aittir. Ancak Sony’nin Venom, Carnage ve diğer karakterleri üzerindeki hakları tam olarak nasıl çalışıyor ve MCU’nun geleceği için bu ne anlama geliyor?

Fox’un Disney tarafından satın alınmasından ve ardından çağdaş pop kültüründe baskın marka olarak yükselmesinden önce, Marvel Comics sık sık finansal mücadeleler yaşadı. Düşük puanlar, Spider-Man ve X-Men de dahil olmak üzere bazı ana karakterleri için lisans anlaşmalarına yol açtı; bu, o zamanlar Marvel’in büyük bütçeli filmler üretmenin gerçek bir yolu olmadığı için mantıklıydı. Wolverine, Magneto ve Fantastik Dörtlü de dahil olmak üzere, film hakları daha önce Fox’a ait olan karakterler Disney’in şirketi satın almasından sonra Marvel Studios’a geri döndü. Ancak Sony bağımsız kalan ve çeşitli haklarını koruyan nadir şirketlerden birisi olmaya hala devam ediyor.

Açıkçası Sony’nin başıboş Marvel karakterleri koleksiyonundaki en değerli varlığı Spider-Man’in kendisidir, ancak şirket ayrıca Venom, Carnage, Shriek, Morbius ve Kraven gibi genel Spider-Man serisine yasal olarak bağlı çeşitli kahramanlar ve kötü adamlara da sahiptir. Bu karakterler artık Sony’nin kendi Spider-Man sinematik evreninin temelini oluşturmaya başlıyor ancak şu andan itibaren Venom’un Spider- Man’e katıldığını gördüğümüzde tüm durumlar karıştı. İşte Sony ve Marvel’in lisans anlaşmalarının gerçekte nasıl işlediği ve Venom’un MCU için ne anlama geldiği gibi soruların yanıtı:

Sony Venom’un Ne Kadarına Sahip?

Sony’nin Marvel ile imzaladığı Spider-Man lisans anlaşmasının şartlarına göre şirket, her beş ila altı yılda bir onları kullanan bir film yayınladıkları sürece filmlerin karakterinin haklarını sonsuza kadar elinde tutacak. Örümcek Adam filmlerinin bu kadar sık ​​gelmesinin asıl nedeni de zaten budur.

Bunun anlamı birkaç önemli olaydan biri olmadıkça Sony’nin Örümcek Adam haklarını sonsuza kadar elinde tutacağıdır. Disney, Fox’u yaptığı gibi Sony’yi satın alabilir ve böylece Örümcek Adam karakterlerinin haklarını geri alabilir. Disney ayrıca hakları geri satın almak için bir teklifte bulunabilir, ancak Sony ve Marvel bir miktar üzerinde anlaşabilseydi bu muhtemelen çoktan gerçekleşecekti. Geçmiş raporlar, Sony’nin fiyatı 10 milyar dolar olarak belirlediğini iddia ediyor. Disney’in Lucasfilm ve Star Wars yapımları için ödediği miktarın iki katından fazla.

Venom MCU’ya Nasıl Katılabilir?

Peki Sony yakın zamanda Spider-Man karakter haklarını kaybetmezse Venom nasıl MCU’ya katılacak? Venom 2’nin After Credit sahnesi Örümcek Adam’ı TV’de gösterirken Venom ile yan yana gelişine şahit olduğumuz kısa bir sahneye sahipti. Peki bu, Venom’un sinematik geleceği için ne anlama geliyor?

Şu anda cevap tamamen açık değil. After Credit sahnesi gelecekteki büyük bir geçişin önünü açarken, bunun nasıl bir şekil alacağına dair herhangi bir açıklama sunmuyor. Let There Be Carnage’ın yayınlanmasının ardından ne Marvel ne de Sony bu konu hakkında paylaşım yapmadı ancak söylentiler ve şüpheli Marvel sosyal medya paylaşımları, Venom’un büyük olasılıkla çoklu evrenlerden birinde görüneceğini ima ediyor.

Sony’nin Marvel Filmleri MCU İle Birleşiyor Mu?

Venom, MCU’da Spider-Man’e katıldığına göre birçok kişi Sony’nin Spider-Man evreninin ve MCU’nun birbirine geçmiş dev bir iskelet olma olasılığı olup olmadığını merak edebilir. Sony en büyük karakterlerini lisanslamaya istekliyse, Morbius’un Blade ile tanışması, Kraven’in Yenilmezlerle karşılaşması gibi vb. şeyler için fırsatlar olabilir. Ama bu tür geçişler gerçekten olabilir mi?

Yeni MCU çoklu evreni, hikayenin veya gerçeklerin uzun vadeli bir birleşimini gerektirmeyen her türlü geçiş için kapıyı açtı. Jared Leto’nun Morbius’u bir portal aracılığıyla ortaya çıkabilir, örneğin bir veya iki MCU filminde yer alabilir ve sonra ayrılabilir. Bu tür bir iç içe geçmenin gelecekte de devam etmesi muhtemel. Ancak iki evrenin tam ölçekli birleşmesi muhtemelen her iki şirketin çıkarına olmayacaktır. Sony kendi evrenini yıllarca planladı ve MCU’nun yaklaşan filmleri, dizileri neredeyse ufka kadar uzanıyor. Her iki stüdyo da kendi markalarını geliştirmeye odaklanıyor, ancak Venom: Let There Be Carnage’ın sonu ileriye dönük olarak çok geniş olanaklar yaratıyor.