Venom: Let There Be Carnage’ın maliyeti ve bir gişe başarısı olarak kabul edilmesi için ne kadar kazanması gerektiğini bu yazımızda açıklamış olacağız. Sony, Örümcek Adam’ın Marvel Sinematik Evreninin bir parçası olmasına izin vermek için Disney ile bir anlaşma yapmasının ardından 2018’de Tom Hardy’nin başrolde oynadığı Venom’u yayınladı. Film dünya çapında 856 milyon dolar hasılat elde ederek büyük bir gişe rekoru kırdı. Bu performans, Sony’nin devam filmine yeşil ışık yakmasının yolunu açtı.

Venom: Let There Be Carnage, sonbaharın en çok beklenen filmlerinden biri ve sonunda yakın bir tarihte çıkmak üzere. Shang-Chi’nin gişe performansından cesaret alan Sony, bir gişe dirilişinden yararlanmayı umarak Venom: Let There Be Carnage’ı daha erken bir takvime aldı. (Ülkemizde 15 Ekim’de yayınlanabilir) Bununla birlikte vakaların artmasıyla beraber gişenin ne olacağı merak konusu. Sony açıkça Venom 2’ye çok yatırım yaptı ve bunun başarılı olacağını umuyor.

Venom 2’nin Tahmini Bütçesi

Bu yazı itibariyle Venom: Let There Be Carnage için resmi bütçe rakamı açıklanmadı. Bir önceki filme bakmak resmi bir sayı çıkana kadar tahmin yürütmemize yardımcı olabilir. Venom’un maliyeti 100-116 milyon dolar arasında, ki bu aslında bir çizgi roman uyarlaması için oldukça düşük. Ayrıca Let There Be Carnage’ın daha yüksek bütçeye sahip olacağına inanmak için birkaç sebep var. İlk başarı göz önüne alındığında Sony’nin daha büyük bir bütçeyi onaylaması şaşırtıcı olmaz. Mümkün olabilecek bütçe tutarları 150 milyon dolar civarı olabilir.

Venom 2’nin ‘Başarılı’ Olması İçin Gişede Ne Kadar Kazanması Gerekiyor?

Genel kurala göre bir filmin başa baş noktası, yapım bütçesinin iki katına çıkmasıdır. Bunu akılda tutarak Venom: Let There Be Carnage, maliyetlerini telafi etmek için muhtemelen 300 milyon dolarlık bir hasılat elde etmek zorunda kalacak. Pandemi öncesi zamanlarda ilk Venom gişe rekorları kıran sağlam bir yapımdı. Günümüzde, işlerin nasıl sonuçlanacağını doğru bir şekilde tahmin etmek biraz daha zor. Sektörde cesaret verici işaretlerde var. Shang-Chi bugüne kadar dünya çapında 363,3 milyon $ hasılat elde etti, yani Let There Be Carnage için bu rakam kesinlikle ulaşılabilir bir seviye.

Bu durumda Sony’ye yardımcı olan şey filmi yapmanın aşırı derecede pahalı olmamasıydı, bu da sağlam bir kâr elde etmeyi kolaylaştırıyor. Gişe hasılatının kesin bir sonucunun olmadığı bu zamanda, daha ucuz bütçelere kaymak akıllıca bir yoldur. Açıkçası Sony bünyesindeki hiç kimse 2. film için yeşil ışık yakıldığında dünyanın ne kadar büyük ölçüde değişeceğini bilmiyordu. Yine de filmin ne sonuçlar getireceğini görmek ilginç olacak.