Uyarı: Bu yazı Venom: Let There Be Carnage ile ilgili spoiler içermektedir.

Yabancı hayranlar Venom: Let There Be Carnage filminden sonra artık Venom’a artık ortakyaşam denmemesi gerektiğini söylüyor ve bunun bir nedeni var. İlk Venom filmi, Venom ve diğer ortakyaşamların Dünya’ya çarpmasından sonra bilim adamlarının uzaylı yaratıklar üzerindeki çalışmalarını izledi. Dr. Dora Skirth, araştırmak için tesise gizlice girdiğinde gördüklerini açıklamak için tekrar tekrar ortakyaşam terimini kullanarak gazeteci Eddie Brock’a araştırmalarını anlattı. Bu lakap, Venom’un ne olduğunu açıklamak için iyi bir yöntemdi.

Venom Eddie Brock’un vücuduna yerleştikten sonra birlikte yaşamayı öğrendiler ve Venom, Eddie’nin herhangi bir yarasını iyileştirebildiğinden, Eddie’de Venom’un gezegende hayatta kalmasını sağladığından, aralarında karşılıklı olarak yararlı bir ilişkiye yol açtı. Ne istedikleri konusunda aynı fikirde olduklarında aralarındaki bağ bir tür ortakyaşamdı. Yine de, Venom’un Eddie’nin vücudunu tamamen terk ettiği devam filminin çoğu için durum böyle değildi.

Filmde edilen kavga muhtemelen Venom: Let There Be Carnage’ın ima ettiği şey nedeniyle ortakyaşam teriminden çekinmesinin nedenlerinden birini sembolize ediyordu. “Ortakyaşam”ın çağrışımı, herhangi bir bireysellik kavramını ortadan kaldırır ve Venom’u, en azından bir laboratuvar örneğinden başka bir şey olmayan, insanlık dışı veya canavarca bir şey kavramıyla ilişkilendirir. Let There Be Carnage açıkça Venom’un kendi istek ve ihtiyaçlarını takip etti, diğer insanlarla birlikte olmaktan zevk aldığını göstererek tersini yapmaya çalıştı. Film, Venom’un sadece bir ortakyaşamdan daha fazlası olduğunu, diğerlerinin sırtından geçinebileceğini açıkça göstermiş oldu.

“Ortakyaşam” kelimesini çıkarmanın bir başka nedeni de iki farklı organizmanın birbiriyle uyum içinde yaşadığı bir ortakyaşam durumunu ima etmesidir. Venom ve Eddie, filmin çoğu için senkronize değildi, sürekli birbirleriyle çekişiyor ve belirli durumlarda nasıl davranmaları gerektiği konusunda anlaşamıyorlardı. Dövüşleri o kadar kötüleşti ki Venom, ek olarak girdiği bedenlerin hiçbirinde çok uzun süre hayatta kalamayacak olsa da, bir süreliğine terk edip başka bedenlerde yaşadı.

Venom: Let There Be Carnage, Venom’u bir ortakyaşam olarak adlandırmaktan uzaklaştı ve Venom’un sadece Eddie ile olan bağlantısı değil, kendi insanı olduğunu vurgulamak için elinden gelenin en iyisini yaptı. Gelecekteki filmlerde karakterlerin onu nasıl tanımladığını ve Venom’u bir kahraman mı yoksa bir canavar olarak mı gördüklerini yalnızca zaman gösterecek. Umarız ki simbiyot potansiyelinin ötesinde bir karakter olarak büyümeye devam eder.