Kevin Feige, son derece başarılı ilerleyen Marvel Sinematik Evrenine öncülük eden Marvel Studios’un Başkanıdır. 2008’de orijinal ve ilk Iron Man ile yola çıkan MCU, paylaşılan evren konseptiyle gişe rekorları kıran eğlencede devrim yarattı ve 14 yıl sonra hala piyasada güçlü olmaya devam ediyor. Seri şu anda 4. Aşamasında ve dünya çapındaki gişede 25 milyar dolardan fazla hasılat elde etti.

MCU’nun eleştirel beğeni ve gişe rekorlarının ardından, diğer stüdyolar kendi ortak evrenlerini geliştirmeye çalıştı. Ancak yapılan başarısız denemeler sonucu bu evrenler rafa kaldırıldı. Artık Discovery/WarnerMedia birleşmesinin tamamlanmasıyla birlikte stüdyo, DC hikaye oluşumunu bir kez daha rayına oturtmak istiyor.

Variety’ye göre Warner Bros. ve Discovery CEO’su David Zaslav, şirketin DC kütüphanesine yaklaşımını elden geçirmek istiyor. Bu isteğin bir kısmı, Feige’ye benzer bir “yaratıcı ve stratejik çar” aramayı içeriyordu. Zaslav’ın eski 20th Century Studios ve Paramount yöneticisi Emma Watts’da dahil olmak üzere birleşmeden önce pozisyon için birçok aramada bulunulduğu bildirildi. Haber, Zaslav’ın “yaratıcı biri” yerine “DC’deki tüm farklı grupların daha uyumlu ilerlemesini sağlayacak” birini bulmaya öncelik verdiğine dikkat çekiyor.

Justice League’in ardından Warner Bros. DC filmlerinin stratejisini değiştirdi ve Marvel’ın ortak evren modelini taklit etmekten büyük ölçüde uzaklaştı. Aquaman, Shazam ve diğerlerinin beğenileri daha büyük DC dünyası için olumlu sonuçlar doğururken, olay bir adım daha öteye geçemedi. Matt Reeves’in eleştirmenlerce beğenilen The Batman filmi bile tamamen ayrı bir zaman süreklilik içinde gerçekleşti. Peacemaker 2. sezon, The Batman serisi ve Wonder Woman 3 dahil olmak üzere geliştirilmekte olan bir avuç DC filmi ve dizisi var. Bunlardan herhangi birinin gelecekte olası birleşmeden nasıl etkileneceği bilinmiyor.

Çizgi roman uyarlamalarının inanılmaz derecede popüler olmasıyla WB anlaşılır bir şekilde DC karakterlerinden oluşan geniş koleksiyonundan yararlanmak istiyor. Ancak haberin başlığında belirttiğimiz Feige karşılaştırmasına rağmen, mutlaka MCU tarzı ve benzeri bir ortak evren inşa etmeye çalıştıkları kesin değil. İstedikleri şey çeşitli süper kahramanları uyum içinde ekrana taşımak, böylece stüdyodaki herkes neler olup bittiği konusunda daha fazla bilgi sahibi olacak.