Warner Bros. bir iddiaya göre Joss Whedon’ın yönettiği Justice League filmini kesin kurgu olarak lisansladı. 2017 filminin çalkantılı bir prodüksiyona sahip olduğu bir sır değil. Snyder her zaman yönetmen olarak kabul edilirken, Justice League’in sinema kurgusunu yöneten Whedon’dı ve orijinal plandan önemli ölçüde farklı bir şekilde ilerledi. Gelin hep beraber konuyu en baştan alalım.

Justice League’e Ne Olmuştu?

Justice League’in orijinal versiyonu aslen Zack Snyder tarafından yönetildi ve itibari ekibin Apokolips’in lideri Darkseid ile ilişkili büyük bir kötü adam olan Steppenwolf’u ele geçirdiğini gösterecekti. Ancak yönetmen, kızının ölümünden sonra projeden apar topar ayrıldı. Warner Bros. daha sonra filmi bitirmesi için Joss Whedon’ı göreve getirdi ve bu, yeniden gerçekleştirilen çekimler sırasında projede önemli değişikliklere yol açtı. Whedon’da ayrıca geçmişte Justice League’e dahil olmanın bir hata olduğunu söyledi.

Justice League’in Whedon versiyonu yayınlandığında eleştirmenler genel olarak film hakkında olumsuzlardı ve bu yazı yazılırken film, Rotten Tomatoes’da sadece yüzde 39’luk bir puana sahip. Proje ayrıca dünya çapındaki gişede sadece 658 milyon dolardan biraz daha az hasılat elde etti, bu tutar Justice League’in öngörülen başabaş noktasından daha düşüktü ve filmi Warner Bros için mali bir kayıp haline getirdi. Bu istatistikler stüdyonun DC Genişletilmiş Evreni’ni yeniden düzenlemeyi seçmesiyle sonuçlandı.

Zack Snyder Tekrar Göreve Dönüyor: Karşınızda Zack Snyder’s Justice League

Whedon’ın yönettiği Justice League’in kötü performansının ardından, başlatılan bir hayran kampanyası Warner Bros.’u Snyder’ın filmin kendi versiyonunu bitirmesi için geri getirmesini sağlamayı başardı. Şirket başlangıçta böyle bir projenin varlığını reddetse de, Snyder sonunda 2021’de HBO Max’te yayınlanan filmin kendi kurgusunu üstlendi. Yönetmenin orijinal vizyonu olan SnyderVerse’i geri getirmek için başka çağrılar da yapıldı. Ancak yöneticiler birkaç kez şu anda bu konuda bir plan olmadığını belirttiler. Filmin kurgusunun resmi adı Zack Snyder’s Justice League, Rotten Tomatoes’da yüzde 71’lik bir puana sahip. Ayrıca HBO Max’te sağlam izleyici sayıları da kazandı. Fakat Warner Bros. hala onu el üstünde tutmak istemiyor gibi.

Warner Bros. Orijinal Kurgunun Hangisi Olduğu Konusunda Israrcı

Rolling Stone tarafından yayınlanan yeni bir makalede Warner Bros.’un kendisini Snyder’dan ve çalışmalarından uzaklaştırmaya çalışmasına bir örnek verildi. 2006’da Recycled Life, 2007’de The Pixar Story ve 2019’da The Imagineering Story gibi işlere sahip bir belgesel yapımcısı olan Leslie Iwerks’in, DC tarihi için Justice League’in 2021 versiyonundan klipleri lisanslamak istediği söyleniyor. Yanıt olarak ise Iwerks’e Justice League’in 2017 versiyonunun var olan tek versiyon olduğu söylendi. Yani Warner Bros. Zack Snyder’ın yönettiği kurguyu lisanslamak dahi istemiyor.

Belki de Justice League’in sinema kurgusunu filmin nihai versiyonu olarak tanıma kararı, stüdyonun son günlerde HBO Max’ten uzaklaşma girişiminden kaynaklanıyor olabilir. Bazı raporlara göre Warner Bros. artık sadece sinemalarda gösterime girecek filmler yapmaya odaklanacak. Hatta platformdaki senaryolu dizileri baltalayacak kadar ileri gittiklerine dair iddialar bile var.