2022 Akademi Ödülleri töreninde komedyen Chris Rock, Jada Pinkett Smith’in kısa saç modeli hakkında bir şaka yaptı ve onu GI Jane 2’de görmek için sabırsızlandığını söyledi. Alopesi teşhisi konan karısıyla dalga geçen komedyene bağıran Smith, Rock’a “karımın adını ağzına alma” diyerek sahneye çıktı ve geri dönmeden önce Rock’ın yüzüne tokat attı.

Bu anın sonrası en hafif tabirle kaotikti. Yıldızlar olaya kısaca değinen kendi bireysel açıklamalarını yaparken Smith Akademi’den istifa etti. Bu hafta, Rock’ın yakın tarihli bir gösterisi sırasında tokat olayını ele alması üzerine olay tekrar haberlerde yer aldı.

Cuma günü Will Smith, resmi YouTube hesabını kullanarak Oscar’daki olay için uzunca bir özür videosu yayınlandı. Videonun başında “Bir dakika… Son birkaç aydır çok fazla düşündüm ve kişisel çalışma yaptım… Bir sürü adil soru sordum ve biraz zaman ayırmak istedim.” ile başlıyor. Ardından video Smith’in oturup kameraya karşı konuşması ve tokatla ilgili en sık sorulan soruların bazılarını yanıtlamasını takip ediyor.

Smith videoda yalnızca Rock’tan değil, tüm ailesinden, ayrıca kendi ailesinden, hayranlarından, diğer adaylardan özür diledi. Ayrıca “sevgi ve neşe” getirme taahhüdünü yineledi. Olaya karşı önemli yansımalar olduğu için, aktörün kariyerinin daha geniş kapsamında bunun tam olarak ne anlama geldiği hala bilinmiyor. Bu, oyuncunun yakında çıkacak olan Netflix filmi Fast and Loose’un beklemeye alınmasını ve Bad Boys 4’ün devam filminin geliştirilmesinde bildirilen duraklamayı içeriyor.

Hayranlar ve izleyiciler muhtemelen bu hikayede tatmin edici bir somut sonuç alamayacaklar. Olay bundan sonra Smith ve Rock arasında, muhtemelen kapalı kapılar ardında sonuçlanacak ya da aynı şekilde devam edecek.