Will Smith’in Oscar olayları sonrası ilk sinema filminin Brilliance olacağı açıklandı. Brilliance, hükümetin “Parlak” olarak bilinen süper güçlü çocukları ve “anormal” olarak adlandırılan insanları takip ettiği bir dünyada geçen, Marcus Sakey’in aynı adlı romanının bir uyarlaması olacak. Film bir süredir yapım aşamasındaydı ve Smith ilk kez 2014’te başrol görüşmelerine başladı.

Ms. Marvel yönetmeni Obaid-Chinoy kitaptan ilham alınarak yazılan bir senaryodan yola çıkarak Brilliance’ı yönetecek. Haber kaynağı ayrıca Smith’in yapımcı olarak yer almasına rağmen Brilliance’da rol almak için anlaşma imzalamadığını da belirtiyor. Smith eğer Brilliance’da rol alırsa, suç anormalliklerini avlamak için kendi yeteneklerini kullanan bir Analiz ve Müdahale Departmanı ajanı olan Nick Cooper rolünü üstlenecekti.

Smith kötü şöhretli Oscar olaylarıyla ilgili hayranların sorularını yanıtlayan bir özür videosuyla başlayarak sosyal medyaya geçici bir dönüş yapmış olsa da, şimdiye kadar yaklaşmakta olan çalışmaları hakkında nispeten sessiz kaldı. Ayrıca Oscar ödüllerinden on yıl süren yasaklamaya rağmen, oyuncu hala ödül kazanmaya hak kazanıyor. Yaklaşan Apple TV filmi Emancipation onun şimdilik en yüksek şanslarından birisi.