Netflix’in yeni diziler ve filmlerden oluşan üretim hattı herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyor ve akış platformuna yeni olarak bir dizi video oyunu uyarlaması geliyor. Netflix, mevcut fikri mülkiyeti uyarlama konusunda hiçbir zaman çekingen olmadı, ancak şirket artık her zamankinden daha fazla mülkiyet hakkını elde ediyor gibi görünüyor. Birkaç video oyunu serisini dizi ve filmlere uyarlama anlaşmalarının yanı sıra, Netflix’te artık birçok canlı aksiyon anime uyarlaması da bulunuyor.

Netflix’in yaklaşan video oyunu film ve dizi listesi, bu tür uyarlamaların akış platformları ve aboneleriyle bir patlama yaşadığı zamanda geliyor. 2023’te HBO ve HBO Max’te prömiyer yapacak olan The Last Of Us var ve Amazon’un Prime Video hizmeti için bir God of War dizisi geliştiriliyor. Netflix ayrıca Arcane ve Castlevania gibi eleştirmenlerce beğenilen kendi video oyunu uyarlamalarını oluşturma konusunda deneyimli bir geçmişe sahip ve gelecekteki sürümleri de aynı derecede başarılı olabilir. İşte 2022 ve sonrasında Netflix’e gelecek çeşitli video oyunu film ve dizilerinin tam dökümü.

Horizon: Zero Dawn

Netflix’in yakın tarihli satın alımları arasında kıyamet sonrası macera oyunu Horizon: Zero Dawn’ın hakları da vardı. Şu anda Sony’nin PlayStation’ında bulunan amiral gemisi video oyunu başlıklarından biri olan Horizon: Zero Dawn, eski bir medeniyetin gizemlerini ortaya çıkaran kahramanı Aloy’u takip ediyor. Oyun, hayvan benzeri robotların Dünya’yı geri aldığı Amerika’nın benzersiz bir distopik versiyonunda geçtiğinden, Horizon’un canlı aksiyon uyarlaması kolay bir başarı olmayacak. Uyarlama henüz daha yeni duyurulduğundan dizi hakkında çok az bilgi var ve yakın zamanda Netflix’te olmayacak. Ancak gerçekleştiğinde çok büyük birşey olacağını söylemeden geçmek istemiyoruz.

BioShock

Netflix’e BioShock filmini geliştirme silsilesinden kurtardığı için teşekkür edilebilir, ancak akış devi tek bir filmde durmaya niyetli değil. BioShock oyunlarına dayalı bütün bir sinema evreni yaratma planları bile var. İlk oyun 2007’de piyasaya sürüldüğünden beri bir BioShock film uyarlamasının söylentileri olduğu düşünüldüğünde, video oyunlarının kapsamı ve oyunlarının yoğunluğu nedeniyle genişletilmiş bir evren olasılığı platformda çok iyi çalışabilir.

Pokémon

Pokémon son derece başarılı video oyunları, manga, kart oyunları, oyuncaklar, anime gösterileri ve filmler üreten, dünyanın en büyük medya serilerinden biridir. Bu sayılanlara rağmen hiçbir zaman canlı aksiyon Pokémon dizisinin olmaması oldukça şaşırtıcı. Dizide hangi bölge veya karakterlerin yer alabileceği gibi ilgili çok az detay mevcut, ancak Netflix’in Pokémon dizisi birkaç yıl içinde ekranlara ulaştığında büyük bir popülerlik yakalayacağı kesin.

Resident Evil

İşte karşınızda izleyicilerin yıllarca beklemek zorunda kalmayacakları bir Netflix video oyunu uyarlaması, ilk sezonunun sekiz bölümünün 14 Temmuz 2022’de geleceği açıklandı ve bu tarihe bir haftadan kısa bir süre kaldı. Dizide The Walking Dead yönetmeni Browen Hughes iki bölümün yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlenecek. Netflix’in Resident Evil dizisi ilk kez uyarlanmıyor ve bu nedenle hikayenin aksiyon unsurlarını çok fazla korku silsilesi yapan birkaç Resident Evil filminden daha fazla memnun etmesi bekleniyor.

Assassin’s Creed

Başrolünde Michael Fassbender’ın yer aldığı 2016 Assassin’s Creed filmi büyük bir hayal kırıklığıydı, ancak Netflix, Ubisoft video oyunlarının küçük ekranda başarılı olacağına inanıyor ve akış devi bir canlı aksiyon Assassin’s Creed serisini ve diğer birkaç Assassin’s Creed projesini üstlenmek istiyor.

Cyberpunk: Edgerunners

Netflix, neredeyse 20 yaşında olan Beyond Good and Evil’in aksine, 2020’nin Cyberpunk 2077’sini Cyberpunk: Edgerunners adlı bir animasyon anime dizisine uyarlayacak. Cyberpunk 2077 sorunlu bir prodüksiyona sahipti ve büyük hype olmasına rağmen, oyunun birçok hata ile piyasaya sürüldüğünü belirten birçok kişiyle karışık-iyi eleştirilere sahip oldu. Buna kıyasla Netflix’in Cyberpunk: Edgerunners’ın yapımı sorunsuzca ilerliyor gibi gözüküyor.

Devil May Cry

Ari Shankar’ın dahil olduğu bir diğer proje ise Devil May Cry’ın uyarlaması olarak kayıtlara geçti. Animasyon dizisinin ilk sezonunun sekiz bölümden oluşacağı ve oyunun ana karakterine odaklanacağı önceden açıklandı. Geriye kalan bilgiler arasında potansiyel oyuncular ve herhangi bir yapım detayı ne yazık ki yer almıyor.

Tomb Raider

Lara Croft’tan daha büyük bir video oyun karakteri düşünün, aklınıza sadece birkaç tane isim geldi değil mi? Netflix bu sefer onu kendi platformuna taşıyacak. 2018’deki Shadow of the Tomb Raider’daki olaylardan sonra geçeceği söylenen seri, Lara’nın oldukça deneyimli bir mezar akıncısı olduğu ilk Tomb Raider oyunu arasındaki boşluğu kapatmaya çalışacak. Önerilen iki sezonluk çalışmanın ardından ilk sezonunun 2023’te yayınlanması planlanıyor.

Netflix Tarafından Yeni Sezon Onayı Almış Uyarlamalar

Arcane 2. Sezon: League of Legends ile aynı evrende geçen Netflix’in Arcane 1. sezonu önemli bir başarıydı. 2. sezon Kasım 2021’de üretime başlasa da 2023’e kadar Netflix’e gelmeyecek.

The Witcher 3. Sezon: The Witcher, Netflix’in bugüne kadarki en başarılı video oyunu uyarlamasıdır. Henry Cavill’i Geralt rolünde gösteren gizli bakışlarla The Witcher 3. sezon çekimleri devam ediyor, ancak bir çıkış tarihi planlanmadı. The Witcher 1. sezon ve 2. sezonun sırasıyla Aralık 2019 ve Aralık 2021’de yayınlandığını düşünürsek, çıkış tarihinin Aralık 2023 olmasını varsayabiliriz.